Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit obtinut din vanzare apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit obtinut din vanzare apartament

am si eu o intrebare ,la vanzarea unui apartament prin prima casa este obligatoriu plata impozitului pe profit la notar,mentionez ca profitul se realizeaza mai tarziu nu in momentul incheieri actelor
Ce inseamna profitul se realizeaza mai tarziu? :stunned:
Impozitul se retine de catre notar, in momentul autentificarii actului de vanzare-cumparare. Obligatoriu, cf. Cod fiscal.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
cel care vinde apartamentul nu poate ridica bani de la banca decat dupa o saptamana de zile de la incheiera contractului de vanzare cumparare,in realitate atunci face un profit ,nu inteleg de ce trebuie platit la incheiera contractului
Dvs. sunteti cumparatorul? :)
da, eu sunt cumparatorul si am o problema cel care vinde nu are bani disponibili la data incheieri contractului ,sincer nici mie nu mi se pare normal ca sa platesti impozit pe profit inainte de a avea un profit in urma vanzari unui apartament
Notarii aplica legislatia in vigoare. Asa ca proprietarul poate face rost de bani, daca doreste perfectarea actelor.