Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata concediului de odihna

Lucrez la o firma(unde se plateste % din realizari) din 2006 pana in prezent.Abea in ianuarie2009 mi s-a facut carte de munca,lucrand inainte la negru.Pe carte de munca s-a trecut salariul minim (804),pentru ca nu avea cum sa scrie %.Acum cateva zile ii spun sefei mele ca as dori plata concediului de odihna(pe care nu l-am efectuat),insa aceasta mi-a spus ca ce concediu de odihna, noi lucram la % si ca unde am auzit eu asta,sa merg acolo unde am auzit(adica sa plec sa lucrez acolo,cum ar veni,dak nu-mi convine la ea...).E CORECT ASA CEVA?As vrea sa imi dau demisia(sau cum e mai bine?) de aici in 2luni ca m-am saturat de nedreptati.Ce ma sfatuiti sa fac pentru a obtine banii pe concediu de odihna?Sa demisionez si sa cer la lichidare si concediul(pe care sigur n-o sa-l primesc),apoi sa fac reclamatie la ITM?Cum se solutioneaza astfel de probleme?In instanta sau la ITM?Sesizarea se face inainte de demisie sau dupa?Ce se intampa dupa ce fac sesizarea?Vine ITM-ul la firma,primesc amenda(sau primesc spaga sefei X-( )?Eu o sa-mi mai primesc banii pe concediu sau nu? Mentionez ca in firma mai sunt 2pers ce lucreaza la negru,2pers au 4ore pe CM(dar lucreaza o zi cu o zi),iar eu nu am luat concediu de odihna deloc>nici zile nici banii.Ajutati-ma cum sa fac! #-o
Anemona17, utilizator
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Sesizati ITM iar daca tot nu se rezolva va trebui sa o actionati in instanta care sigur o va obliga. Fiind litigiu de munca nu platiti taxa de timbru. Termenul de prescriptie al dreptului este de trei ani de la nasterea lui. Deci, pentru 2009 trebuie sa obtineti dreptul CO pana la sfarsitul anului altfel il pierdeti.
Daca doriti sa va dati demisia atunci va puteti prevala de art. 81 (8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Deci ar trebui sa demisionez,fara preaviz,fac reclamatie la ITM si daca nu se rezolva(in cat timp?) o dau in judecata.Am inteles,insa va trebui mai intai sa gasesc alt loc de munca si apoi sa-mi dau demisia.E ceva de umblat dupa banii de concediu,dar merita totusi,chiar si pentru cateva sute de lei noi(in vremurile astea...).Deci ar trebui sa primesc banii pentru 2009,2010(7luni),2011,nu?
Anemona17, utilizator
Legea nu face nicio referire pentru anul 2009 referitor la CO neefectuat ... art.146 alin.3 C.mun. dispune expres ca, angajatorul este obligat s acorde concediu, pn la sfritul anului urmtor, tuturor salariailor care ntr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihn la care aveau dreptul.
Prin urmare, anii 2010 si 2011 sunt acoperiti de acdrul legal ... insa in practica judiciara sa decis ca, pentru anul 2009 se poate obtine plata indemnizatiei de CO .