Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA CMI daca depaseste 35.000 Euro devine platitor de TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

CMI daca depaseste 35.000 Euro devine platitor de TVA?

Daca un CMI depaseste in cursul anului cifra de afaceri de 35.000 Euro devine platitor de TVA?
Eu stiu ca serviciile medicale sunt scutite de TVA...
Daca vreti raspunsuri exacte, fiti mai exacti in modul de exprimare.
CMI inseamna mai multe, la dvs. ce inseamna?
Daca va referiti la Cabinet medical, aveti la studiu prevederile art.articolul 141 din codul fiscal pe 2011, care prevede ca următoarele operaţiuni de interes general sunt scutite de taxă:...
a) spitalizarea, îngrijirile medicale şi operaţiunile strâns legate de acestea, desfăşurate de unităţi autorizate pentru astfel de activităţi, indiferent de forma de organizare, precum: spitale, sanatorii, centre de sănătate rurale sau urbane, dispensare, cabinete şi laboratoare medicale, centre de îngrijire medicală şi de diagnostic, baze de tratament şi recuperare, staţii de salvare şi alte unităţi autorizate să desfăşoare astfel de activităţi...
Marcel Mihalache, Avocat