Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se intampla cu arestarea preventiva dupa inchiderea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se intampla cu arestarea preventiva dupa inchiderea urmaririi penale?

Buna ziua,

As dori sa intreb ce urmeaza sa se intample cu inculpatul (aflat in arest preventiv de 29 zile) dupa ce s-a terminat urmarirea penala. Mai exact, in termen de cateva zile va expira mandatul, dar totusi va exista un proces in ultima zi... totodata cu cateva zile in urma a fost inchisa faza de urmarire penala.

va multumesc!
se va discuta masura prelungirii arestului preventiv si inculpatul va fi trimis in judecata.faptul ca s-a terminat urmarirea penala nu inseamna ca inculpatul va fi pus automat in libertate.
Inculpatul poate fi trimis în judecată şi în stare de arest.Va fi analizată ne necesitatea menţinerii măsurii , înainte de expirarea mandatului emis iniţial.
Va multumesc pt raspunsuri. As vrea sa mai intreb daca, in cazul prelungirii acestui mandat de arest preventiv, inculpatul va fi mentinut in sectia de arest in care a fost in primele de 30 zile sau daca va fi dus la penitenciar...
Regula este ca il transfera in penitenciar.
Dupa trimiterea in judecata sporesc si sansele ca inculpatul sa fie pus in stare de libertate...
transferul, se face la penitenciarul din orasul de care apartine, sau la oricare altul?