Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... patrimoniu/buget
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

patrimoniu/buget

art 50 alin.(2) "Baroul are personalitate juridicã, patrimoniu si buget propriu.".
Care e distinctia dintre patrimoniu si buget?#-o
patrimoniu include toate bunurile. bugetul de refera doar la faptul ca are venituri si cheltuieli.
Calyope a scris:

art 50 alin.(2) "Baroul are personalitate juridic?, patrimoniu si buget propriu.".
Care e distinctia dintre patrimoniu si buget?#-o

Definitia data de Dicţionarul Limbii Române precizeaza ca:?Patrimoniu = totalitatea drepturilor si obligatiilor cu valoare economica precum si a bunurilor materiale la care se refera aceste drepturi, care apartin unei persoane fizice sau juridice?.
Cuprinsul patrimoniului, ca expresie contabilă, este dat de un activ şi pasiv patrimonial.
Activul patrimonial cuprinde toate drepturile subiective ce au valoare economică, deci exprimabile în bani.
Pasivul patrimonial cuprinde datoriile, obligaţiile evaluabile în bani pe care le are o anumită persoană.

Buget = totalitatea prevederilor de venituri si cheltuieli ale unei persoane pentru o anumita perioada de timp.

Exemple din lege referitoare la buget si patrimoniu:

1. Art. 26. Legea Lege nr. 500. din 11 iulie 2002. privind finantele publice
Legile bugetare cuprind:
a) la venituri, estimarile anului bugetar;
b) la cheltuieli, creditele bugetare determinate de autorizarile continute in legi specifice, in structura functionala si economica a acestora;
c) deficitul sau excedentul bugetar, dupa caz;
d) reglementari specifice exercitiului bugetar.

si

2.Art. 31 Cod Civil

Patrimoniul. Mase patrimoniale şi patrimonii de afectaţiune

(1) Orice persoană fizică sau persoană juridică este titulară a unui patrimoniu.

(2) Acesta poate face obiectul unei diviziuni sau afectaţiuni, însă numai în cazurile şi condiţiile prevăzute de lege.

(3) Sunt patrimonii de afectaţiune masele patrimoniale fiduciare, constituite potrivit dispoziţiilor titlului IV al cărţii a III-a, cele afectate exercitării unei profesii autorizate, precum şi alte patrimonii astfel determinate.

Poate va ajuta .
Roland Mindrila, Avocat
Multumesc frumos ! m-am mai dumirit !