avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... patrimoniu/buget
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

patrimoniu/buget

art 50 alin.(2) "Baroul are personalitate juridicã, patrimoniu si buget propriu.".
Care e distinctia dintre patrimoniu si buget?#-o
Cel mai recent răspuns: Calyope , utilizator 00:42, 14 August 2011
patrimoniu include toate bunurile. bugetul de refera doar la faptul ca are venituri si cheltuieli.
Calyope a scris:

art 50 alin.(2) "Baroul are personalitate juridic?, patrimoniu si buget propriu.".
Care e distinctia dintre patrimoniu si buget?#-o


Definitia data de Dicţionarul Limbii Române precizeaza ca:?Patrimoniu = totalitatea drepturilor si obligatiilor cu valoare economica precum si a bunurilor materiale la care se refera aceste drepturi, care apartin unei persoane fizice sau juridice?.
Cuprinsul patrimoniului, ca expresie contabilă, este dat de un activ şi pasiv patrimonial.
Activul patrimonial cuprinde toate drepturile subiective ce au valoare economică, deci exprimabile în bani.
Pasivul patrimonial cuprinde datoriile, obligaţiile evaluabile în bani pe care le are o anumită persoană.

Buget = totalitatea prevederilor de venituri si cheltuieli ale unei persoane pentru o anumita perioada de timp.



Exemple din lege referitoare la buget si patrimoniu:

1. Art. 26. Legea Lege nr. 500. din 11 iulie 2002. privind finantele publice
Legile bugetare cuprind:
a) la venituri, estimarile anului bugetar;
b) la cheltuieli, creditele bugetare determinate de autorizarile continute in legi specifice, in structura functionala si economica a acestora;
c) deficitul sau excedentul bugetar, dupa caz;
d) reglementari specifice exercitiului bugetar.

si

2.Art. 31 Cod Civil

Patrimoniul. Mase patrimoniale şi patrimonii de afectaţiune

(1) Orice persoană fizică sau persoană juridică este titulară a unui patrimoniu.

(2) Acesta poate face obiectul unei diviziuni sau afectaţiuni, însă numai în cazurile şi condiţiile prevăzute de lege.

(3) Sunt patrimonii de afectaţiune masele patrimoniale fiduciare, constituite potrivit dispoziţiilor titlului IV al cărţii a III-a, cele afectate exercitării unei profesii autorizate, precum şi alte patrimonii astfel determinate.

Poate va ajuta .
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 August 2011
Roland Mindrila, Avocat
Multumesc frumos ! m-am mai dumirit !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ref pfa dy.ciocan dy.ciocan Buna ziua, Am un PFA si as vrea sa stiu, daca imi deschid un cont in banca pe PFA, in cazul unei executari silite pe persoana fizica se poate pune ... (vezi toată discuția)
Care ar fi avantajele fiduciei? Borsec Borsec buna ziua! vreau sa va rog dc imi puteti explica ceva in legatura cu fiducia. am gasit urmatoarea fraza: \"Marele avantaj pe care il aduce aceasta institutie ... (vezi toată discuția)
Se pot executa bunuri ale pfa pt.o datorie ca persoana fizica? carmenbn carmenbn In situatia in care am o datorie la banca ca persoana fizica si sunt in acelasi timp si persoana fizica autorizata,iar singura mea proprietate este o masina ... (vezi toată discuția)