avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu de munca cu aspecte penale ! Muncitori ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu de munca cu aspecte penale ! Muncitori transformati in sclavi -Cu acordul lor Dar si de frica

Ce pot sa fac ?

Am facut sesizari peste tot cu urmatorul cuprins mai jos. Inspectia muncii imi comunica ca eu.Am lucrat 4 ore/ zii -cu un salariu brut de 400 ron. si am semnat de primire Contractul de munca. Ca se respecta programul de munca.Ca patronul nu poate face dovada platii salariilor.Ca una din angajatele ramase declara ca: Munceste 13 ore / zii+ simbata si duminica. Dar sa pus in vedere patronului sa remedieze situatia.
De copie dupa comtractul de munca Nu se scrie nimic.
Numai un nebun ar crede asa ceva
Eu am familie 2 copii la liceu
Cum as fii putut accepta sa lucrez pe un salariu de 400 ron..
Ba mai mult imi scriu cum ca : Simbata si Duminica retaurantul este inchis.

Cei de la garda Financiara Bucuresti- Desii au trecut 55 zile. Nu imi da nici un raspuns. Am intrebat personal si mi sa spus verbal ca sunt in reorganizare, Si ca nu au timp..
Mentionez ca: Toti fostii colegi de serviciu accepta situatia- Nu am martori deoarece le este frica. Nu pot merge in instanta .. Ce as putea sa fac ?


Catre: Inspectoratul Teritorial de Munca Bucuresti
Inspectia Muncii Bucuresti

Sesizare
Subsemnata aaaa,domiciliata in:Bucuresti,, doresc a va aduce la cunostiinta urmatoarele: La data de: 05.05.2009 m-am angajat ca Ajutor Bucatar la Firma - S.C. XXX. punctul de lucru Restaurantul ,,yyyyy,, situat intr-o vila pe str. DD. Dar care actualmente sa mutat tot pe str.LLLL,sectorul 2 ,Bucuresti. Cu un salariu de: 1200 ron ( lei ) / luna. Am lucrat efectiv pana la data de: 01.06.2011. Programul de lucru al tuturor angajatilor era: 2 zile se lucra de la ora 9 dimineata pana la orele 23. Alte 2 zile eram libera. Totul pana la data de: 01.06.2011 cand am primit acasa un plic instiintare de la: S.C ALLIANZ -TIRIAC PENSII PRIVATE- Societate de administrare a fondurilor de pensii private S.A cu nr. de inregistrare: 730213 / 24.03.2011. Va rog sa ma credeti ca am ramas stupefiata cand am aflat ca pana in luna Martie 2010 eu nu am avut facuta angajarea cu carte de munca. Iar din luna Martie 2010 --pana -- la data de 01.06.2011 Am avut contrac de pentru, 4 ore / zii. In conditiile in care efectiv lucram 2 zile de la ora 9 dimineata - pana la orele 23, =14 ore /zi = x 2 zile = 28 ore in : 2 zile. Atunci am solicitat ,unui domn pe nume : GHEORGHE care spune ca este asociat la aceasta firma relatii privind situatia mea. Mi sa raspuns clar ca asta este situatia iar daca nu imi comvine sa plec. Mentionez ca: de la inceput am avut suspiciuni, de foarte nulte ori am intrebat pe Dl. GHORGHE despre cartea de munca si daca totul este in regula.Am solicitat chiar adeverinte pentru medicul de familie.Adeverinte pe care le primeam. La una din convorbirile cu dl.GHEORGHE L-am intrebat si i-am spus ,D.le GHEORGHE eu nu am semnat niciodata un contract de munca. Niciodata nu am primit o copie a acestui contract de munca. de fiecare data dl. GHEORGHE. Imi spunea sa nu ma intereseze.Ca totul este in regula.
--Domnilor,Doamnelor De la garda Financiara Bucuresti si Inspectori de la Inspectoratul Teritorial De Munca -Bucuresti -Banuiam ca ceva se petrece deoarece nu a platit nici salariile pe 2 luni- Nu a Platit banii pe concediile de odihna cuvenite. Cand ceream salariu ma tot amana.Spunandu-mi ca nu este vanzare. Si ca el are datorii. Dar eu eram si lucram in bucatarie si aproape zilnic erau vanzari si sunt vanzari de de 4000 - 5000 ron ( Lei ) Deoarece face si distributie la domiciliu clientilor
Stimata conducere a Garda Financiara Bucuresti si Inspectoratul Teritorial de Munca Bucuresti - Va rog sa observati faptul ca:- Daca exista un contrac de munca. Acesta este facut numai de:Firma S.C. XXX.-- Eu,aaaa- Nu am luat niciodata la cunostiinta de continutu[ acestui cantract de munca.- Si nici nu am semnat vreodata acest contract de munca.-Daca exista semnatura la rubrica, angajat -Afirm cu toate cosecintele ca nu este semnatura mea si nu cunosc nici cine a semnat in locul meu:aaaa.
Sustin cu tarie ca in luna: Mai 2011 au venit controale de la Inspectia Muncii Bucuresti.- sau de la I.T.M Bucuresti . Eram pusa sa : Complectez datele mele personale ai sa semnez,dar niciodata nu am complectat eu formularul si nu al luat la cunostiinta, continutul acestora. Le semnam si atat. Continutul nu stiu de cine era scris ,probabil de dl.GHEORGHE.Dupa care iesea din bucatarie si le inmana domnilor de la inspectia muncii. Domnii de la inspectia muncii -sau de la I.T.M Bucuresti , nu au nici o vina. Deoarece nu stiau ce se petrece in bucataria aflata la subsolul cladiri.
Arat si mentionez ca de : 2 luni de zile nu am primit salariu. iar cand am cerut banii de concediu de odihna am fost refuzata de dl. GHEORGHE. Atunci iam comunicat d.lui GHEORGHE ca in aceasta situatie eu nu mai vin la serviciu.
Mentionez si arat ca am solicitat de mai multe ori d.lui GHEORGHE banii cuveniti si munciti de mine dar am fost amenintata ca ma va distruge. Nu stiu situatia celorlalti angajati.Dar va pot spune ca in ultimile 2 luni sa schimbat tot personalul. Toti au fugit care in cotro.
Nu stiu daca acest restaurant are toate autorizatiile de functionare ?
Nu stiu daca angajatii au facut analize medicale.

CERERE - SOLICITARE :
Eu , aaaaa :
1 ). Solicit - Garzii Financiare Bucuresti si Inspectiei Muncii: efectuarea unui control pentru stabilirea adevarului.

2 ). Solicit Garzii Financiare Bucuresti - Inspectoratului Teritorial de Munca Bucuresti - O COPIE CONFORM CU ORIGINALUL A CONTRACTULUI MEU DE MUNCA - Facut de firma : S.C XXXX in calitate de ANGAJATOR - Si subsemnata aaaaa in calitate de angajat. -- Acestea deoarece Firma :S.C. XXXX. Refuza a imi da o copie a contractului de munca. Acest contract fiind un fals nesemnat de mine.

3 ). Solicit - Garzii Financiare Bucuresti si Inspectiei muncii sa verifice si statele de plata. Arat si mentionez ca: Niciodata nu mi-a fost dat sa semnez un stat de plata. Pentru acest motiv va rog cereti firmei: S.c. XXXX copii de pe aceste state de plata care sunt semnate de alta persoana cu numele meu.Totul fiind un fals

Solicit acestea pentru ca doresc a deschide un proces in instanta pentru recuperarea salariilor restante cuvenite- Pentru recuperare Indemnizatia de concediu de odihna. Cat si pentru a obliga firma S.C. XXXX Sa-mi plateasca catre stat contributia catre casa de pensii pentru perioada lucrata. Cat si pentru a dovedii falsurile facute de Firma:S.c. XXXX.
------ Daca se poate controlul sa se efectueze de: 2 ori intr-o zii dar la intevale de timp diferite. Daca veti face un control la orele 11, Dimineata veti constata ca mai toti angajatii vor scrie si vor declara ca: muncesc 2- sau- 4 ore pe zii. Daca in aceeasi zi veti merge iarasi in control-- si la orele 21 sau 22 veti gasii aceiasi muncitori (Ospatari- Bucatari ) Si veti constata ca de fapt sunt minciuni si ca toate contractele sunt dubioase. Mai mult sunt persoane care lucreaza zi de zii de la 9,30 dimineata - pina la orele 23 ,seara.
Asta inseamna ca in toate contractele de munca sunt trecute salarii de mizerie- Tocmai ca se se ocoleasca taxele si impozitele catre stat.

Orarul resturantului yyyyy este: 9,30 Dimineata -- 23, seara.
Sambata si Duminica - 9,30 -- 23 seara
Cu multa stima,
Va rog sa anuntati si politie pentru a efectua cercetari privind falsul meu contract de munca- Cat si statele de plata.


SEMNATURAA AAAAA 22.06.2011
Actionati in instanta de judecata - litigiu de munca- exact asa cum ati scris mai sus: pentru plata salariilor restante, compensarea baneasca a CO neefectuat, plata contributiilor, etc. - dvs stiti mai bine ce drepturi nu vi s-au respectat.Instanta ii va obliga sa depuna toate actele din dosarul dvs. de angajare - inclusiv contractul de munca, statele de plata, dovada platii contributiilor etc.
Pentru falsurile despre care aveti cunostinta si pe care le puteti dovedi, faceti plangere penala.
Ar fi indicat sa consultati/angajati un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

30 de zile de la depunerea unei sesizari catre: i.t.m.bucuresti-inspectia muncii -garda financiara. nici un raspuns... ContSters212747 ContSters212747 Pe data de 23.06.2011 ( luna Iunie ) am sesizat Inspectoratul Teritorial de Munca Bucuresti- In legatura cu contracte de munca Semnate numai de patron Noi ... (vezi toată discuția)
Exista vre-o infractiune de fals ? cei de facut ? unde si cui ma adresez? dorudoru dorudoru Sunt o femei in varst de 43 ani,Casatorita cu 2 copii mari Am mari probleme s i nu ma decurc Poate vreti sa ma sfatuiti Eu m-am angajat la acest restaurant ... (vezi toată discuția)
Exista vre-o lege care obliga inspectia muncii si garda financiara sa anunte politia??? sau scap numai cu amenzile lor ContSters212747 ContSters212747 Subiect: DE 2 ORI CONTROALAT INTR-O ZI = GARDA FINACIARA+ INSPECTORATUL TERITORIAL DE MUNCA Am un mic restaurant- ieri 24.06.2011 am fost controlat de Garda ... (vezi toată discuția)