Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... schimb valutar corect - credit in euro
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

schimb valutar corect - credit in euro

Am contractat un credit in euro si ne-ar interesa cum este corect sa luam banii :la cursul spot sau la cursul bnr? Care situatie este corecta?va multumim.
Cursul oficial BNR este un punct de referinta pentru piata dar care poate creste sau scadea. Spre exemplu cea mai mare banca franceza din Romania cumpara si vinde valuta la cursul de pe piata valutara de la inceputul fiecarei ore. Recomandat ar fii sa cumparati de pe piata valutara.
Dar putem alege noi la ce curs sa ne raportam in momentul in care ni-i se acorda banii?
Cand cumparati valuta il cumparati ori la cursul de vanzare al bancii ori la cursul pietei daca ii cumparati de pe piata.

Daca va referiti la incheierea contractului, teoretic ati putea trece o clauza prin care puteti spune ?ratele lunare se platesc în cuantum de, în valuta împrumutului la un curs de schimb de xx.xx lei dar practic nici o banca nu va accepta vreo data asa ceva.