avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot recuperea garantia?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot recuperea garantia?

O cunostinta a lucrat 5 ani la o societate comerciala ca sofer pe o masina de distributie produse alimentare.
In fiecare luna pe fluturasul de salariu ii apare inscris "Garantie gestionar", "Retinere salariat" (alternand o luna garantie, in luna urmatoare retinere). La incetarea activitatii (30.04.2008) i s-a spus ca atunci cand i se va da fisa de lichidare va primi si banii ce i-au fost retinuti de-a lungul timpului. Vazand ca intampina greutati in recuperarea carnetului de munca a facut o sesizare la ITM Arad ( acolo isi are sediul societatea) in care a specificat ca nu si-a primit nici carnetul de munca cu fisa de lichidare si nici garantiile oprite. Cei de la ITM Arad au facut un control la firma si in urma acestui contrul omul si-a primit prin posta (scrisoare recomandata cu confirmare de primire) carnetul de munca, fisa de lichidare (fara datorii fata de firma) si decizia de incetare a raporturilor de munca, fara niciun fel de referire la garantii si retineri. Ce ne sfatuiti sa facem in privinta recuperarii acelor banilor? Mentionez ca in perioada lucrata nu a avut lipsuri de niciun fel.
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 11:25, 1 Septembrie 2008
faceti o noua plangere pentru restituirea garantiei.
Potrivit Legii nr.22/1969, art. 16, garantia in numerar si dobinda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime. Unitatea este obligata, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre Casa de Economii si Consemnatiuni in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.

In speta, daca nu v-au restituit garantia constituita aveti posibilitatea de a va adresa din nou ITM-ului Arad , Inspectiei Muncii - str.Matei Voievod nr.11, sect.2 , Bucuresti sau instantei de judecata.

Actionati in instanta societatea pentru recuperarea sumei reprezentand garantia.
In temeiul legii nr.22/1969 art.16 faceti cerere scrisa - trimisa prin posta cu confirmare de primire, cu declararea continutului plicului - sau inregistrati-o la fostul angajator, pentru a va restitui garantia. Altfel motiveaza ca nu ati solicitat restituirea! daca nu da curs soicitarii in termenul legal, actionati-i in judecata.
florentina albu a scris:

... motiveaza ca nu ati solicitat restituirea! ...


Daca va dau cu o ocazie niste bani pe care ii cereti ca garantie si obiectul sau serviciul care a facut necesar transferul cade dvs. va simtiti indreptatita sa ramaneti cu banii daca eu nu ii cer inapoi ? Sau aveti obligatia si legala si morala sa ii returnati fara sa existe o solicitare expresa din partea mea ?

Recomand celui ce nu a primit garantia inapoi sa mearga la firma sa se intereseze direct de soarta ei la contabilitate.
S-ar putea sa fi fost ridicata de un sau o persoana de pe acolo care stie ca multi cand pleaca uita de ganrantie.

Personal am patit-o. Un domn cu demnitate si functie ( inca o mai are ) ma " parlit " cu niste dividente la care aveam dreptul.Am mers pe firul contabil si am ajuns la el. Nu am facut taraboi. I-am spus ca daca in trei zile nu imi da banii fac plangere penala. Suma era foarte mare. A plans ca nu are de unde "ca car ca mar". A doua zi m-a sunat si i-am primit. E bine sa mergeti pe firul contabil la firma unde ati lucrat cu garantia daca o vreti repede.


Alte discuții în legătură

Fisa de lichidare gaben11 gaben11 Buna ziua. Inchid un contract de munca pe data de 17.04.2012 si vreau sa stiu daca este normal ca in fisa de lichidare sa apara sumele datorate de clientii ... (vezi toată discuția)
Recuperare garantii rareshu87 rareshu87 am fost angajat la o societate comerciala timp de 2 ani cu functia de agent vanzari, timp in care in fiecare luna mi se retinea 30% din salariu ca si ... (vezi toată discuția)
Bani tinuti ca si garantie intr-un depozit horiacluj horiacluj Buna seara, Pana in data de 30 aprilie am lucrat intr-un depozit de materiale inox. Apoi mi am dat demisia. Timp de 2 ani cat am lucrat, mi s au retinut din ... (vezi toată discuția)