Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parintii mei au divortat, pot lua si eu numele mamei?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parintii mei au divortat, pot lua si eu numele mamei?

parintii mei au divortat, iar mama si-a reluat numele dinaintea casatoriei, vreau sa stiu daca si eu pot lua numele ei. unde trebuie sa merg pentru a-mi schimba numele, cat costa si ce acte sunt necesare. va multumesc anticipat:">

Schimbarea numelui de familie sau a prenumelui

Cetatenii români pot solicita pentru motive temeinice, aprobarea schimbarii pe cale administrativa a numelui de familie sau a prenumelui, în baza O. G. nr. 41 din 30.01.2003.
Competenta de aprobare a cererilor de schimbare a numelui pe cale administrativa revine presedintelui consiliului judetean.

Cazuri considerate întemeiate pentru schimbarea numelui

* când numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod;
* când persoana în cauza a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care doreste sa îl obtina, facând dovada cu privire la aceasta, precum si asupra faptului ca este cunoscuta în societate sub acest nume;
* când, din neatentia ofiterilor de stare civila ori ca urmare a necunoasterii reglementarilor legale în materie, au fost efectuate mentiuni gresite in registrele de stare civila ori au fost eliberate certificate de stare civila cu nume eronate, în baza carora au fost eliberate alte acte;
* când persoana în cauza are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regula reunite si doreste schimbarea acestuia;
* când persoana în cauza poarta un nume de familie de provenienta straina si solicita sa poarte un nume românesc;
* când persoana si-a schimbat numele de origine straina într-un nume românesc, pe cale administrativa si doreste sa revina la numele dobandit la nastere;
* când parintii si-au schimbat numele pe cale administrativa, iar copiii solicita sa poarte un nume de familie comun cu al parintilor lor;
* când persoana în cauza solicita sa poarte un nume de familie comun cu al celorlalti membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adoptiei, a mentinerii numelui la casatorie, a stabilirii filiatiei ori a unor schimbari de nume aprobate anterior pe cale administrativa;
* când sotii au convenit cu ocazia încheierii casatoriei sa poarte numele de familie reunite si ambii solicita schimbarea acestuia pe cale administrativa, optând pentru numele de familie dobândit la nastere de catre unul dintre ei ori sa revina fiecare la numele avut anterior casatoriei;
* când persoana în cauza face dovada ca a fost recunoscuta de catre parinte ulterior înregistrarii nasterii, însa, întrucât nu a sesizat instanta pentru încuviintarea purtarii numelui de familie al acestuia în timpul vietii, nu exista alta posibilitate de dobândire a numelui parintelui decât pe cale administrativa;
* când prenumele purtat este specific sexului opus;
* când persoanei i s-a încuviintat schimbarea sexului prin hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila si solicita sa poarte un prenume corespunzator, prezentând un act medicolegal din care sa rezulte sexul acesteia;
* alte asemenea cazuri temeinic justificate.

Sunt de asemenea considerate justificate si cererile de schimbare a numelui in urmatoarele cazuri:

* când persoana în cauza a adoptat minori si doreste ca acestia sa poarte un alt prenume;
* când casatoria a încetat prin moartea sau prin declararea judecatoreasca a mortii unuia dintre soti, iar sotul supravietuitor solicita sa revina la numele de familie purtat anterior casatoriei ori la numele de familie dobândit la nastere;
* când în urma divortului un fost sot revine la numele de familie purtat anterior si care provine dintr-o alta casatorie, de asemenea desfacuta prin divort, si doreste sa poarte numele dobândit la nastere;
* când în urma încetarii casatoriei prin moartea sau prin declararea judecatoreasca a mortii unuia dintre soti celalalt sot se recasatoreste si ca urmare a desfacerii acestei casatorii, acesta doreste sa poarte numele de familie dobandit la nastere;
* când fostul sot doreste sa poarte numele de familie pe care l-a avut în casatorie, pentru a avea un nume comun cu copiii încredintati spre crestere si educare, cu consimtamântul fostului sot, dat în forma autentica;
* când parintii au divortat, iar copiii încredintati spre crestere si educare unuia dintre parinti, care a revenit la numele de familie avut anterior casatoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia;
* când s-a desfacut adoptia unei persoane casatorite care are copii minori si în urma desfacerii adoptiei persoana în cauza revine la numele de familie avut înainte de adoptie;
* când unul dintre soti, la încheierea casatoriei, a luat numele de familie al celuilalt sot, nume pe care acesta l-a dobândit prin adoptie, iar ulterior încheierii casatoriei are loc desfacerea adoptiei.

Cum se procedeaza?

Cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui , se depune personal de catre solicitant, pe care o va semna în fata ofiterului de stare civila.
Când se cere schimbarea numelui de familie sau a prenumelui pentru un minor care a împlinit vârsta de 14 ani, va semna lânga parinte si minorul.
NU se admite depunerea cererii de catre împuternicit sau intermediar.

Acte necesare

* certificatul de nastere al solicitantului + doua copii xerox-legalizate;
* certificatul de casatorie + doua copii xerox legalizate, daca persoana este sau a fost casatorita;
* certificatul de nastere al sotului sau sotiei (daca si acesta schimba numele de familie) + doua copii xerox- legalizata;
* certificatul de nastere al copilului minor si doua copii xerox – legalizate, când solicitantul cere schimbarea numelui de familie si are si copii minori;
* declaratia consimtamânt data în forma autentica ,legalizata , a celuilalt parinte când se cere schimbarea numelui sau a prenumelui unui copil minor
* declaratie consimtamânt din partea sotului când celalalt sot cere schimbarea numelui de familie comun – legalizata;
* certificatul de deces al sotului + o copie xerox legalizata, când se cere schimbarea nume lui de familie dobândit prin casatorie si sotul este decedat;
* sentinta de divort, ramasa definitiva, pentru persoanele care solicita aprobarea schimbarii numelui dobândit prin casatorie si pe care l-au pastrat si dupa desfacerea acesteia sau care cer schimbarea numelui de familie pentru un minor nascut dintr-o casatorie desfacuta prin divort;
* memoriu motivat, în care se expune temeinicia motivelor invocate în solicitarea aprobarii schimbarii numelui sau a prenumelui;
* un exemplar din Monitorul Oficial al României în care s-a publicat cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui;
* orice alte acte sau documente pe care solicitantul considera ca pot fi invocate în sustinerea cererii sale;
* cazier judiciar, eliberat de Politie si certificat de cazier fiscal privind pe solicitant, eliberat de Directia de Finante Publice
* un timbru fiscal în valoare de 1 leu;

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Domnule Nicolaie CIobotariu,
Sunt oarecum in aceeasi situatie deoarece de curand am divortat si in cateva zile sentinta va ramane definitiva in favoarea mea. Adica imi este incredintat copilul.
Copilul are un an si doresc sa poarte si el numele meu de dinaintea casatoriei- nume la care voi reveni.
Este posibil sa schimb numele copilului fara acceptul tatalui sau?
Pt ca din lista actelor necesare pe care ati enumerat-o dvs am remarcat si un acord alt ... fostului sot.
Multumesc
Copilul este incredintat dvs. ( cum e si firesc la varsta pe care o are si la nevoile lui biologice ).

El are doi parinti biologici. O mama si un tata. Asupra numelui pe care doriti sa il purtati dupa divort decideti dvs. ( daca nu este al fostului sot pentru care este nevoie sa primiti acordul daca nu il deranjeaza).

Asupra numelui copilului nu aveti un drept singular si exclusiv. Trebuie moral si legal sa obtineti acordul schimbarii de la fostul sot. Daca il da nu e nici o problema. Dati un telefon si intrebati-l. Daca nu , si probabilitatea este foarte mare, daca il iubeste si doar divergentele cu dvs. au dus la divort , trebuie sa asteptati cresterea pana la varsta legala cand copilul poate decide singur asupra numelui pe care vrea sa-l poarte.

Stiu ca evenimentele si toate elementele din inscrisuri care va amintesc de o relatie trecuta care va doare vreti sa le stergeti. Dar nu toate se pot sterge facil si imediat.

Daca simtiti ca fostului sot nu-i pasa numele pe care il poarta copilul lui, aveti varianta cererii unei intrevederi pe problema, care acceptata duce la pregatirea si redactarea hartiei cu acordul si solicitatrea semnarii ei si urmarirea in continuare a procedui legale.

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Când cererea de schimbare a numelui minorului este făcută de către unul dintre părinţi, este necesar acordul celuilalt părinte, dat în formă autentică.