Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... hotarare AGA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

hotarare AGA

Buna ziua.
Sotul este asociat intr-un SRL.
Are sotia drept de vot in AGA?
nu
Puteti, va rog, sa-mi spuneti de ce ?
Daca sotul era presedintele tarii, sotia avea dreptul sa semneze decrete in numele lui?

Atunci, cum ar putea sotia sa aiba dreptul de vot daca nu este asociat?
Aaa, daca sotul ii da o procura sa voteze in locul lui, este altceva.
Poate...daca sotul moare si exista clauza e continuare a activitatii societatii cu mostenitori.:((
pentru ca nu sunteti asociat
aveti un drept de mostenire, posibil daca este mentionat in statut, conf legii 30/1991