Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta legala fata de gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta legala fata de gard

Buna ziua, am construit anul acesta o casa. In proiect distanta fata de gardul vecinului era de 60cm conform Codului Civil. Vecinul m-a amenintat ca o sa am probleme cu el. Acum proiectantul mi-a spus ca nu sunt probleme atat timp cat am lasat 60 cm fata de el. Casa lui se afla la alti 20-25 metri fata de gard. Conteaza inaltimea casei mele care este de 7 metri? Tin sa mentionez ca nu am facut nici un fel de deschidere ( fereastra ) spre vecin.
Va multumesc
catalucan a scris:

Buna ziua, am construit anul acesta o casa. In proiect distanta fata de gardul vecinului era de 60cm conform Codului Civil. Vecinul m-a amenintat ca o sa am probleme cu el. Acum proiectantul mi-a spus ca nu sunt probleme atat timp cat am lasat 60 cm fata de el. Casa lui se afla la alti 20-25 metri fata de gard. Conteaza inaltimea casei mele care este de 7 metri? Tin sa mentionez ca nu am facut nici un fel de deschidere ( fereastra ) spre vecin.
Va multumesc
Daca s-a respectat proiectul intocmai, atunci nu ar trebui sa fie nicio problema. Vecinul comite un abuz, iar amenitarile pe care le profereaza intra sub incidenta legii penal.
Daca aveti proiect nu aveti probleme respectiv nu va faceti probleme.
El tocmai de inaltimea case s-a legat. Din pacate pentru el casa mea ii ia toata vederea spre oras pentru ca suntem situati undeva pe un deal de unde exista priveliste spre oras. cand a vazut cat se ridica constructia a intrat in panica si voia sa stie de ce nu i-am cerut aprobare lui pentru construire.
Dar totul este perfect legal, nu stiam daca inaltimea casei se ia in calcul pe langa distanta de 60 cm pentru ca auzisem pe undeva ca nu trebuie sa-i umbreasca proprietatea nu stiu cate ore pe zi, (sau casa ).
Va multumesc!
Daca aveti autorizatie de constructie pentru acea casa de 7 metri, atunci este totul in ordine.
Atunci cand vi s-a eliberat autorizatia de construire, autoritatile locale au avut obligatia verificarii indeplinirii conditiilor cerute de planul urbanistic zonal privind regimul de inaltime al constructiilor.
Sa isi inalte si el casa in mod corespunzator daca vrea sa vada orasul...ma mir ca vrea sa vada cladiri...daca era ceva priveliste mai frumoasa mai intelegeam....legea se refera la vederea asupra proprietatii vecinului. Art. 611 - 614 Cod civil reglementeaza asa numita servitute de vedere. Nici unul dintre vecini nu poate face o deschidere de vedere adica fereastra in zidul comun fara consimtamantul celuilalt vecin. Nu sunt ingaduite deschiderile de vedere, adica ferestrele sau balcoanele spre proprietatea vecinului la o distanta mai mica de 19 decimetri (asa e textul codului civil). Prin consimtamantul vecinilor este posibila micsorarea acestor distante intre vecini. dar cum dvs. nu ati facut nici o deschidere spre vecinul dvs., nu ati incalcat legea. Ceea ce v-am spus mai sus probabil ca asta vroia sa va spuna vecinul dvs. dar nu stia cum sau confunda notiunile. Deci, in concluzie, legea apara deschiderile de vedere spre proprietetea vecinului.