Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... De ce nu ar putea fi considerate inscrisuri ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

De ce nu ar putea fi considerate inscrisuri inregistrarile audio-video in procesele de dreptul familiei cu obiect incredintarea minorului

Situatia de fapt poate fi vazuta si mult mai bine perceputa de catre instanta prin vizionarea audio-video in prezenta partilor.
Aflarea adevarului ar fi usurata si nu ingreunata.
Martorii ar avea probleme daca ar da declaratii nebazate pe adevar.
Nu acest lucru il vrea toata lumea ? :)
Personal ma indoiesc ca atunci cand se stie filmata vreuna din parti se mai poarta firesc. Ar fi bine, insa nu cred ca este cineva care sa aiba montate camere de inregistrat prin casa si sa se poarte normal stiind asta.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Situatia de fapt poate fi vazuta si mult mai bine perceputa de catre instanta prin vizionarea audio-video in prezenta partilor.
Aflarea adevarului ar fi usurata si nu ingreunata.
Martorii ar avea probleme daca ar da declaratii nebazate pe adevar.
Nu acest lucru il vrea toata lumea ? :)
Din moment ce in procedura civila nu este prevazuta si proba cu mijloace audio-video, intrebarea este fara sens!
hornea alina a scris:

Personal ma indoiesc ca atunci cand se stie filmata vreuna din parti se mai poarta firesc. Ar fi bine, insa nu cred ca este cineva care sa aiba montate camere de inregistrat prin casa si sa se poarte normal stiind asta.

Ipoteza pe care o am in vedere este aceea in care parintii sunt despartiti in fapt si in plin proces.

Nu ma refeream neaparat la comportamentul partilor ci la comportamentul minorului fata de unul dintre parinti.La felul in care se poate observa comportamentul minorului fata de unul dintre parinti atunci cand aceasta manifestare este evidenta atat prin imagini cat si prin sunete ( sonor).
In cazul administrarii probelor traditionale situatia se poate prezenta la egalitate iar in caz de egalitate una dintre parti va pierde incredintarea minorului.Care parte va pierde, de principiu, procesul in caz de egalitate este lesne de inteles.
Cat despre interogatorii cu siguranta ca rezultatul poate fi la fel de nedecis ca si in cazul martorilor...

Problema este ca oricat de bun orator ar fi un martor nu poate produce acelasi efect cu vizionarea unei imagini audio-video de catre instanta.In acest fel faptele vorbesc de la sine si nu...martorii...
Adica ceea ce vede persoanal instanta sa ii induca atat o convingere intima cat si o convingere bazata pe probe.
Poate fi mijlocul de proba care sa rupa egalitatea, acela care sa faca instanta sa decida ca hotararea sa este corecta, legala si temeinica.

Sigur ca nu poate fi omisa nici ipoteza in care in casa partilor exista camere de luat vederi.Este cazul celor cu multi bani care se pazesc de hoti ( la vile).

Cat priveste aprecierea dvs domnule Tudorioan intrebarea nu este fara sens.Din punctul meu de vedere nu este imposibila administrarea acestei probe in fata instantei.Nu este interzisa de lege.Cel putin asa vad eu lucrurile.;)

avocat Claudiu Lascoschi
Personal nici in procesele penale nu am vazut sa admita instanta vizionari de casete. Nu-si fac ei timp pentru asta.
hornea alina a scris:

Personal nici in procesele penale nu am vazut sa admita instanta vizionari de casete. Nu-si fac ei timp pentru asta.
Este prevazuta in procedura penala poba audio si asta este important! Ca, in general, judecatorii nu admit un asemenea probatoriu reglementat in procedura penala asta este o alta poveste. Traim in Romania si avem justitia pe care o meritam!