Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Sotul meu ( decedat intre timp) a luat credite de la anumite banci, in perioada in care eram casatoriti, pe care le-a garantat cu bunurile imobiliare proprii. Intre timp a decedat, creditele au ramas neachitate, eu am acceptat succesiunea doar sub beneficiu de inventar. Bancva a vandul imobilele dar neindestulandu-se acum au solicitat poprirea venitului meu pentru diferenta de creanta neachitata ( care este de ordinul zecilor de mii de euro). Este legal? Ce pot sa fac?
puteti face o contestaie la executare aratand tocmai faptul ca dvs ati acceptat mostenirea sub beneficiu de inventar si astfel patrimoniul defunctului si al dvs nu s-au contopit iar dvs mosteniti doar in masura in care dupa achitarea datoriilor succesiunii mai ramen ceva
Ati semnat contractele de credit in calitate de codebitor?
Da, am semnat contractele de credit in calitate de sotie ( codebitor?)
In acest caz raspundeti in solidar cu fostul sot pentru intreaga suma, cu toate bunurile dvs, mobile si imobile. Pentru ce platiti in plus fata de 1/2 din credit, va puteti intoarce impotriva fostului sot.
intrucat ati semnat contractele de credit in calitate de codebitor,potrivit prevederilor art.1039 Cod civil, opereaza solidaritatea pasiva(a debitorilor)asumata expres prin propria semnatura.
Ca atare banca(bancile)va pot executa pentru sumele restante in virtutea dreptului de gaj general asupra patrimoniului dumneavoastra.