Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Premiile Stelarman
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Premiile Stelarman

La implinirea a patru ani pe acest forum va rog sa imi permiteti sa acord cateva premii utilizatorilor avocatnet.

Premiul Charles Darwin ptr evolutie se acorda Corinei lui Maran. Motivatia juriului :
"Din copil de gradinita, iata c-am ajuns zeita"(Maran Corina, Jo_hanna_c, better, Herra)

Premiul "Foaie verde de dudau, curge apa-n beci" se acorda utilizatorului deab pentru cea mai insolita si inspirata rima:

"Nimic nu poate fi prea greu
Daca vrei sa realizezi ceva in viata,
Poate doar sa para greu
Ca sa te faca sa-ti pierzi din speranta"

Premiul Andrei Frujina pentru egalarea performantelor de incomprehensibilitate in poezie se acorda... nu se acorda de aceasta data.

Premiul Constantin Tanase
'' am plecat de patru ori , m-am intors de sase"
se acorda utilizatorului legally_aid

Premiul "mai catolic decat papa" se acorda moderatorului T.Valeriu pentru explicatia data unui mesaj sters:"Versuri... albe(!?). "

Premiul ptr omniprezenta si ubicuitate se acorda utilizatorului "Oferta speciala-reclama avocatnet.

Premiul "Pier Luigi Colina"- suparat sunt doamne suparat" se acorda utizatorului Mihai Grigore, care de cand am facut o epigrama nesarata ( pentru care imi cer inca o data iertare) a renuntat sa mai intre pe acest topic

Asteptam in continuare nominalizari pentru premiul "BanIP"
:oops:
:offtopic:
:spam:
:ban:

adica va urma
:oops:Draga @Stelarman , e doar o nominalizare sau ...aceasta a fost ,,festivitatea ,, de premiere? Oricum, sunt atat de fericita...nici nu stiu cui sa-i mulumesc mai inti ....poate mamei mele care a rupt cateva rigle ( din lemn) pe mana mea stanga, pentru ca sa scriu cu dreapta .Ca de atata durere m-am apucat sa scriu versuri de prin clasa a 3-a .Ei...si totui, unde m-as fi ,,antrenat,, eu mai bine decat pe avocatnet? ca la cenaclu literar nu mai am timp sa merg.A, avocatnet, da.Pai stii cum e , dragul meu prieten, pana si mie mi era dor de legally, ca stiu ca le mai era unora...asa ca am,, ucis-o,, pe emma si am reinviat-o pe legally.Si am revenit alaturi de voi, fiindca, vezi tu, voi cei de aici sunteti cu adevarat minunati :).

Acum, dupa premiere, permite-mi te rog sa,, recit,, ceva, asa cum se cuvine :

Prieteni intru scris,atita de ferice,
Ma simt acum incat, am inima ,,arsice,,,
Un premiu n-am primit, de-asa de multa vreme
Si-mi vine-acum, sa scriu, o mie de poeme.

:bow:

Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
stelarman:
1. Excelenta idee! Ar fi bine sa continuati, ca "material didactic" aveti destul. Inspiratie si timp sa aveti.
2. Ma bucur pentru premiul acordat! Explicatia "versuri... albe", la stergerea unui mesaj gol, avea alta semnificatie dar nu am reusit eu sa ma fac inteles. Imi pare bine ca sunt bagat in seama!
3. Imi place tare mult acest topic si mi-ar placea sa-l continuati in stilul dvs. caracteristic de epigramist, cu un simt al umorului mai rar intalnit pe aici! Succes!

4. Va premiez si eu pentru cel mai reusit trofeu de azi acordat azi:
Premiul Charles Darwin ptr evolutie se acorda Corinei lui Maran. Motivatia juriului :
"Din copil de gradinita, iata c-am ajuns zeita"(Maran Corina, Jo_hanna_c, better, Herra)

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Primesc bucuroasa, indiferent daca e nominalizare sau gala mare!
Si eu sunt surprinsa (uneori) de ceea ce scriu. Dar va spun sincer, ca daca nu e sa fie, nu e! De cele mai multe ori nu e :D
Ma bucur de premiu, ma bucur ca am evoluat, ma bucur ca ne-am regasit!

Studii asupra arborelui genealogic

Daca ar mai fi trait
C.Darwin, cu siguranta,
Mi-ar fi spus c-am mostenit
Gura ... de la clanta.

*eu ma bucuram si daca primeam premiul haules - baules
Herra_, utilizator
Marele Premiu "Cut, Backspace, Delete" se acorda Gabrielei Pintea, pentru consecventa cu care isi foloseste talentul cu efect de tsunami (am numarat o suta de mesaje sterse, dupa care m-am oprit, obosit si inspaimantat) si pentru multitudinea de explicatii pe care a gasit de cuviinta sa le ofere.

"off topic - e catren, nu epigrama (poanta finala, ironie etc.)
raspunde unui mesaj din alt topic
nu este epigrama (catren, poanta finala, ironie etc.) si nici macar catren
catren neterminat
Nu e cazul sa-l corectati pe Bartis, el scrie epigrame, spre deosebire de dvs.
atac la persoana
incalca sectiunea I, cap. A, pct. 2, lit. d) din Regulament. pe Pastorel l-ar fi onorat comparatia.
Conotatii vulgare! Va rog sa tineti cont, in viitor, de solicitarile moderatorilor. Va multumesc!
contine un citat al unui mesaj postat poter"

Eu le-as fi raspuns simplu: "D-aia!"

Mai Marele Premiu "Avocatnet-Conecting people" se acorda utilizatorului stelarman care ii raspunde
(aici www.avocatnet.ro/content/for... )
utilizatorului netu_ologu, utilizator ce locuieste la cateva blocuri distanta si ,mai mult decat atat, ii este frate. Geaman.

stelarman, utilizator
Distinsa legally,
De veti indrazni sa va puneti in aplicare amenintarea
("Prieteni intru scris,atita de ferice,
Ma simt acum incat, am inima ,,arsice,,,
Un premiu n-am primit, de-asa de multa vreme
Si-mi vine-acum, sa scriu, o mie de poeme.")
ma voi vedea nevoit sa va retrag premiul...
Scrieti si dvoastra versuri albe fade triste ca toti ceilalti...

@herra
Din Olimp, a lui Maran,
Scrie-n graiul banatan,
Si e mandra si curtata,
Fiindca e cea mai banata.