Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Premiile Stelarman
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Premiile Stelarman

La implinirea a patru ani pe acest forum va rog sa imi permiteti sa acord cateva premii utilizatorilor avocatnet.

Premiul Charles Darwin ptr evolutie se acorda Corinei lui Maran. Motivatia juriului :
"Din copil de gradinita, iata c-am ajuns zeita"(Maran Corina, Jo_hanna_c, better, Herra)

Premiul "Foaie verde de dudau, curge apa-n beci" se acorda utilizatorului deab pentru cea mai insolita si inspirata rima:

"Nimic nu poate fi prea greu
Daca vrei sa realizezi ceva in viata,
Poate doar sa para greu
Ca sa te faca sa-ti pierzi din speranta"

Premiul Andrei Frujina pentru egalarea performantelor de incomprehensibilitate in poezie se acorda... nu se acorda de aceasta data.

Premiul Constantin Tanase
'' am plecat de patru ori , m-am intors de sase"
se acorda utilizatorului legally_aid

Premiul "mai catolic decat papa" se acorda moderatorului T.Valeriu pentru explicatia data unui mesaj sters:"Versuri... albe(!?). "

Premiul ptr omniprezenta si ubicuitate se acorda utilizatorului "Oferta speciala-reclama avocatnet.

Premiul "Pier Luigi Colina"- suparat sunt doamne suparat" se acorda utizatorului Mihai Grigore, care de cand am facut o epigrama nesarata ( pentru care imi cer inca o data iertare) a renuntat sa mai intre pe acest topic

Asteptam in continuare nominalizari pentru premiul "BanIP"
:oops:
:offtopic:
:spam:
:ban:

adica va urma
eumarian a scris:

O fi rau, o fi foarte rau?

E o stire nefireasca
Ce vesteste doar orori
Cand fata cu petitori
Trebuie sa si munceasca.

Azi ,nu mai e ca altadat
Luptand pentru egalitate
Ce-am vrut, atat am castigat:
Muncim, dar suntemsi curtate .

Dar n-ar fi totusi un afront,
Daca vreun curtezan insista
Sa-si puna inima in cont
Raman , in schimb, idealista.

:innocent:

eumarian a scris:
"Scopuri

Facem pace fara drama,
Iti accept chiar si sudalma:
Al meu scop e-n epigrama
Iar al tau: sa dai cu palma."

est modus in rebus

Ma lovesti cu epigrama?
Ti-oi raspunde inzecit.
Insa n-am sa dau cu palma...
(Intr-atat sunt de zgarcit!)

stelarman, utilizator
Am cerut o parere privind un vers si domnului Stelian, vers care ar fi schimbat radical situatia dupa spusele domnului Tudor Valeriu. Din pacate, de la domnul Stelian, nu am primit nici un raspuns...Nu ca ar fi prima data...Imi cer eu scuze...Nu va mai scriu pe m.p. Ma interesa parerea dumneavoastra.

Hai sa suflu in iaurt*

Calitati ai cu toptanul;
Esti istet, esti si citit,
Si de cand ai dat cu banul, ;)
Am aflat: esti si zgarcit...

* asta e...daca te-ai fript...

Herra_, utilizator
:D Inainte de toate am sa lamuresc (cu riscul de a fi sters) problema cu fitilul, pentru ca nu as vrea sa las o "zeitate"in suspans:
Totul a plecat de la:

Insasi numele Costica
denota c-ai lampa mica
de-ti fileaza sau se strica
nu-i vina noastra Costica

=D>@eumarian a scris:
Sunt tragici, tristi si putin morti
Esenin, Goga si Wordsworth,
Dar plansul nu pot sa-mi opresc
Cand versul vesel iti citesc.

;)euraspund:

Rad si plang, la fel ca tine.
Din plans nu ma pot abtine,
Pentru ca la noi se spune :
“Despre morti numai de bine”

@stelarman a scris:

Felicitari!
meritati cu prisosinta premiul "un fluture pe lampa arsa"
parca recunosc stilul?
ne cunoastem?

Premiul,
il merit cu prisosinta,
Iti pot spune fara trac.
Si gasesc de cuviinta,
Sa ma numiti “Everac.

Pe curand ...ne mai citim..un fost colectivist ..membru in CAP-ul "Urzica"

costel57, utilizator
Tardiv si ineficient
procesul verbal putea fi contestat in maxim 24 de ore B-)

Am taiat chitantele...
Insa alta este drama:
Scopul scuza mijloacele
...Plagiatul, epigrama...?!

Aplica (becul) lui "Costica

Si-a innoit imaginea,
Un nou stil a adoptat,
Insa brandul lui Costica
Nu poate fi confundat.........:wave:

Asa este, despre morti numai de bine! Cat despre vii, am facut lobby pentru premierea dvs. Nu de alta, dar il meritati cu prisosinta, asa cum bine spune domnul Stelian .

Herra_, utilizator