Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 65 cod muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 65 cod muncii

In cat timp societatea poate angaja un lucrator care sa ocupe postul pe care il ocup eu in acest moment ,in conditiile in care raporturile de munca inceteaza conform art 65 Cod Muncii ?Lucrez ca economist.
Firma poate sa renunte la serviciile mele si imediat sa incheie un contract cu un contabil sau cu o firma de contabilitate?
Multumesc!
1. De preferabil este sa angajeze dupa expirarea perioadei de contestare a deciziei de concediere ... in cazul concedierilor individuale , nu exista vreo asemenea reglementare.

2. Da, se poate externaliza serviciul ...
Societatea, poate externaliza serviciul de contabilitate, prin urmare nu are obligatia de a avea angajat contabil. In situatia in care nu mai are contabil angajat este firesc sa incheie imediat contract cu o firma specializata fara a incalca nici o prevedere legala.
Mult succes.