Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Comunicare radar - cum se procedeaza?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Comunicare radar - cum se procedeaza?

Buna ziua ,

Astazi, 19.08.2011 am primit prin posta o comunicare datata cu 22.07.2011 prin care am fost informat ca in data de 21.05.2011 am depasit viteza legala in localitate , circuland cu 92 km/h.As dori sa stiu cum se procedeaza in acest caz .

Va multumesc
Nu ati precizat interesul dvs,respectiv confirmati constatarea politiei si achitati contravaloarea amenzii sau doriti sa contestati procesul verbal
Functie de interesul dvs ,fie achitati suma si depuneti la organul constatator dovada de plata ,fie in termen de 15 zile de comunicare ,formulati plangere impotriva PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia.
Fie platiti amenda pe baza instiintarii primite fie daca aveti convingerea ca nu ati gresit sa contestati PVla judecatoria de care apartine localitatea unde ati fost sanctionat in termen de 15 zile de la data comunicarii PV.
Doresc sa contest aceasta comunicare , (nu este un pv) , mai ales ca se stie ca masuratorile radarelor au o marja de eroare de pana la 5 km /h .Din 21.05.2011 cand s-a intamplat nu pot spune ca am convingerea ca a fost sau nu asa .In plus nu mi se pare normal ca numai la solicitarea instantei se arata aceea fotografie....Un alt aspect este data la care a fost intocmita 22.07.2011 si primita 19.08.2011.Din ce am citit trebuia in termen de 30 de zile de la constatare ( poate gresesc ).In concluzie daca contest acest fapt m-ar ajuta sa-mi spuneti cum ar trebui procedat.
Asteptati sa vi se comunice procesul verbal de contraventie, numai impotriva acestuia puteti formula plangere contraventionala (art. 31 din OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor).

Prescriptia nu a intervenit, deocamdata. Organul constatator trebuie sa aplice sanctiunea contraventionala, adica sa incheie procesul verbal, in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei (art. 13 din OG nr. 2/2001). In termen de o luna de la data incheierii procesului verbal de contraventie, organul constatatopr este obligat sa va comunice procesul verbal, comunicare care se poate face si prin afisare (art. 14 din OG nr. 2/2001).