Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul din C.I.M
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul din C.I.M

Buna ziua!
am observat ca la anumiti angajatori, salariul brut al angajatului trecut in CIM este de fapt salariul net, adica ceea ce primeste angajatul efectiv in mana.De exemplu, pe statul de salarii apare salariu brut 1200 lei ,din care 600 lei avans si 600 lei licidare ( curat,in mana).
pana la urma ce fel se platesc darile catre stat,daca salariul brut din CIM = salariul net?
la salariul brut
poate nu m-am exprimat eu bine..stiu ca din salariul brut se scad contributiile,impozitul,somajul,etc. ce nu inteleg este cum pe CIM apare salariul brut 1200 lei,de ex, iar efectiv in mana ,angajatul primeste din avas+ lichidare tot 1200?
iar pe statul de salarii apare :salariul brut/realizat=1200 lei, avans 600 lei, lichidare =600 lei.
nu este bine net este 1200, brut este mare in jur de 1670 lei, iar la un brut de 1200 lei are net in mana 878 lei
ovidiu7676, utilizator
ovidiu7676 a scris:

nu este bine net este 1200, brut este mare in jur de 1670 lei, iar la un brut de 1200 lei are net in mana 878 lei

stiu si asta,brutul e una,netul ,alta..si totusi,cum se poate ca brutul din CIM sa fie egal cu netul ? pe cim se trece brutul,nu netul! atunci cum de angajatorul scrie in statul de salarii ca salariul brut este=salariul net ? este vreo regula stiuta doar de ei sau imi scapa ceva?
ovidiu7676 a scris:

nu este bine net este 1200, brut este mare in jur de 1670 lei, iar la un brut de 1200 lei are net in mana 878 lei

nu. la un brut trecut in cim de 1200, angajatul ia tot 1200.de aici dilema mea...