Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea CIM cu art. 55, lit.b) din Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea CIM cu art. 55, lit.b) din Codul Muncii

1.daca un contract de munca inceteaza in baza art.55 lit b (initiativa vine din partea salariatului) mai este nevoie de preaviz?
1. Codul muncii spune:
Art. 55
Contractul individual de munca poate inceta astfel:
b) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
2. - Asadar cererea trebuie facuta de salariat dupa ce discuta cu angajatorul si pica amandoi de acord asupra datei de incetare a CIM.
- Este posibil ca angajatorul sa solicite cateva zile pentru a-si cauta un om in loc.
- Asta nu inseamna preaviz ci decurge din intelegerea intre parti.
am inteles...dar daca angajatul, fara a discuta in prealabil cu angajatorul, se prezita in data de 22.08.2011 la servici cu o cerere prin care solicita incetarea raporturilor contractuale de munca cu ziua de 23.08.2011?
Depinde de intelegerea angajatorului : s-ar putea sa spuna DA sau sa-ti ceara cateva zile pt gasirea unui inlocuitor ( asa cum a precizat si d-nul Valeriu ) .
anamariagroza a scris:

am inteles...dar daca angajatul, fara a discuta in prealabil cu angajatorul, se prezita in data de 22.08.2011 la servici cu o cerere prin care solicita incetarea raporturilor contractuale de munca cu ziua de 23.08.2011?

De ce nu te prezinti mai simplu cu o cerere de Demisie in acest caz ??
Normal incetarea contractului individual de munca prin acordul partilor se face prin acord scris intre cele doua parti urmata de Decizia de incetare , nu prin cerere unilaterala .
demisia am sugerat-o si eu vineri cand un angajat al institutiei la care lucrez s-a prezentat cu cererea de incetare a raporturilor contractuale de munca...problema e ca potrivit art. 79 alin1, e necesar preaviz, iar angajatul nu vrea sa-l accepte....