Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aplicarea clauzei de inalienabilitate dupa intrarea in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aplicarea clauzei de inalienabilitate dupa intrarea in vigoare a noului cod civil

Buna ziua, doresc sa stiu care este opinia d-voastra legata de urmatoarea problema. Avand in vedere regulile de aplicare ale legii in timp si prevederea din noul cod civil cuprinsa in art. 627 alin. 4 potrivit careia, clauza de inalienabilitate este subinteleasa in conventiile din care se naste obligatia de a transmite in viitor proprietatea catre o persoana detreminata sau determinabila, ce se va intampla in situatia in care, partile incheie un antecontract inainte de 1 octombrie 2011, iar data incheierii actului autentic sa fie fixata dupa aceasta data, insa promitentul-vanzator isi instraineaza bunul dupa intrarea in vigoare a noului cod. Va putea promitentul-cumparator sa se prevaleze de prevederile noului cod, sau va trebui sa se supuna regulilor de drept comun care carmuiau antecontractul (aplicabile contractelor nenumite) la data incheierii sale? Va multumesc.
Pentru a putea opera acea prezumtie legala a inalienabilitatii, conventia din care se naste obligatia transmiterii in viitor a proprietatii trebuie sa fie incheiata sub imperiul legii noi, in speta dupa 1 oct. 2011. In caz contrar am putea spune ca legea ar retroactiva si s-ar aplica si actelor incheiate sub imperiul legii vechi. Nu are importanta cand este facuta instrainarea ci momentul incheierii conventiei. parerea mea. B-)
Raspunsul il dau atat noul cod cat si legea de aplicare:

"Actele si faptele juridice ncheiate ori, dupa caz, savrsite sau produse nainte de intrarea n vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice dect cele prevazute de legea n vigoare la data ncheierii sau, dupa caz, a savrsirii ori producerii lor" (NCC art. 6(2)).

"Actele si faptele juridice ncheiate ori, dupa caz, savrsite sau produse nainte de intrarea n vigoare a Codului civil nu pot genera alte efecte juridice dect cele prevazute de legea n vigoare la data ncheierii sau, dupa caz, a savrsirii ori producerii lor" (Legea 71/2011, art. 3)

Drept urmare, promisiunea de a contracta incheiata inainte de intrarea NCC in vigoare nu poate produce efecte potrivit NCC si deci clauza de inalienabilitate nu este prezumata in cazul expus mai sus.
ContSters20980, utilizator
ioana2627 a scris:

Buna ziua, doresc sa stiu care este opinia d-voastra legata de urmatoarea problema. Avand in vedere regulile de aplicare ale legii in timp si prevederea din noul cod civil cuprinsa in art. 627 alin. 4 potrivit careia, clauza de inalienabilitate este subinteleasa in conventiile din care se naste obligatia de a transmite in viitor proprietatea catre o persoana detreminata sau determinabila, ce se va intampla in situatia in care, partile incheie un antecontract inainte de 1 octombrie 2011, iar data incheierii actului autentic sa fie fixata dupa aceasta data, insa promitentul-vanzator isi instraineaza bunul dupa intrarea in vigoare a noului cod. Va putea promitentul-cumparator sa se prevaleze de prevederile noului cod, sau va trebui sa se supuna regulilor de drept comun care carmuiau antecontractul (aplicabile contractelor nenumite) la data incheierii sale? Va multumesc.

Chiar si in situatia in care un antecontract ar fi incheiat dupa 1 oct 2011, acesta nu naste obligatia de a da ci de a face. Deci acest tip de conventie nu naste obligatia de a transmite in viitor proprietatea si de aceea nu se subintelege clauza de inalienabilitate. Se naste doar obligatia de a incheia o conventie ulterior, cu toate formele prescrise de lege. Promitentul cumparator insa are posibilitatea de a-si inscrie promisiunea in cartea funciara, iar daca nu se respecta obligatia vanzatorului de a incheia contractul la termenul stipulat in antecontract, la acea data are dreptul de a-si inscrie in cartea funciara dreptul de ipoteca legala pentru suma ce a dat-o drept avans si sa solicite ajutorul instantei pentru obligarea promitentului vanzator sa-si respecte obligatiile contractuale.
Am uitat sa precizez la inceput ca aceste lucruri sunt valabile atunci cand obiectul antecontractului este un imobil.