avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... suspendare cabinet
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

suspendare cabinet

buna ziua, as vrea sa va intreb daca medicul unui cmi intra in concediu de crestere a copilului (nu este angajat) trebuie sa suspende activitatea poate imputernici al medic si cabinetul poate functiona mai departe?
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marcela Jechian , Consilier juridic 17:23, 23 August 2011
Buna ziua!
Conform art.2, alin.1 din OG nr. 124/1998 republicata, ,,in cabinetul medical individual îşi exercită profesia medicul titular, care poate avea ca salariaţi ori colaboratori medici sau orice altă categorie de personal."
Asadar, activitatea cabinetului medical nu se realizeaza intuitu persoane, in considerarea persoanei medicului titular, nici nu este necesara imputernicire pentru desfasurarea activitatii CMI.
Puteti incheia contract de colaborare cu unul/mai multi medici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare in cmi mi1 mi1 buna ziua. eu si sotia suntem medici,doresc sa infiintez CMI, as putea angaja-o pe ea ca salariat cu carte de munca. multumesc (vezi toată discuția)
Cabinete medicale individuale ukzspan ukzspan Buna ziua, Cabinetele individuale medicale ale doctorilor de familie au personalitate juridica ? - Ele au CUI eliberat de CASA DE SANATATE au registrul ... (vezi toată discuția)
Cabinet medical individual ContSters50047 ContSters50047 ce act normativ reglem desfiintarea unui cabinet medical individual - ce etape se parcurg ? probabil ca trb sa vand intai spatiul din patrimoniu , ... (vezi toată discuția)