Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... suspendare cabinet
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

suspendare cabinet

buna ziua, as vrea sa va intreb daca medicul unui cmi intra in concediu de crestere a copilului (nu este angajat) trebuie sa suspende activitatea poate imputernici al medic si cabinetul poate functiona mai departe?
va multumesc.
Buna ziua!
Conform art.2, alin.1 din OG nr. 124/1998 republicata, ,,in cabinetul medical individual îşi exercită profesia medicul titular, care poate avea ca salariaţi ori colaboratori medici sau orice altă categorie de personal."
Asadar, activitatea cabinetului medical nu se realizeaza intuitu persoane, in considerarea persoanei medicului titular, nici nu este necesara imputernicire pentru desfasurarea activitatii CMI.
Puteti incheia contract de colaborare cu unul/mai multi medici.