Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cabinet medical individual
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cabinet medical individual

ce act normativ reglem desfiintarea unui cabinet medical individual
- ce etape se parcurg ?
probabil ca trb sa vand intai spatiul din patrimoniu , persoanei fizice = medicul
multzumesc
:luck:
O mica recapitulare a conditiilor infiintarii unui CMI:
Baza legala:
- L95/2006, art.380;
- OG 124/1998 cu modificarile ulterioare si normele de aplicare.

Din art.380 L95/2006, reiese ca un medic isi poate exercita profesia in Romania astfel:
- fie ca angajat;
- fie prin infiintarea de cabinete de libera practica;
- fie ca persoană fizică independentă pe baza de contract.

In temeiul OG 124/1998 rep. privind organizarea si functionarea cabinetelor medicale, se pot infiinta:
1.Cabinetele medicale fără personalitate juridică, ca formă de exercitare a profesiei, se pot înfiinţa de medicii cu drept de liberă practică în una dintre următoarele forme:
a)cabinet medical individual;
b)cabinete medicale grupate;
c)cabinete medicale asociate;
d)societate civilă medicală.

Pentru infiintarea CMI ati parcurs, probabil, urmatoarele etape (sursa: site: CMR):
Pentru infiintarea unui cabinet medical individual, prima institutie la care trebuie sa se prezinte medicul solicitant este Colegiul Medicilor din judetul in care isi va aflla sediul cabinetul respectiv.
I.Actele necesare la Colegiul Medicilor:
1.Dovada de detinere a spatiului (comodat, act de vanzare-cumparare, contract de inchiriere, donatie, etc.). Se vor anexa Schita spatiului (cu numerotarea camerelor componente) - copii
2.Daca spatiul respectiv se afla intr-o locatie unde locuiesc sau isi desfasoara activitatea alte persoane fizice sau juridice este necesar acordul scris al colocatarilor (acordul scris al Asociatiei de locatari, al Conducerii Intreprinderii, etc.) - copie
3.Autorizatia de libera practica a medicului titular. Cabinetul poate fi avizat numai pentru specialitatile, competentele si supraspecializarile mentionate in aceasta autorizatie - copie
4.Taxa de avizare: echivalentul in lei a 25 Euro (pentru fiecare specialitate – in cazul in care exista mai multe specialitati), platibil in lei, la cursul zilei, la casieria CMB (conform Dispozitiei de incasare emisa de Departamentul Avizari-Acreditari la depunerea dosarului) + copie dupa chitanta
5.Dovada achitarii cotizatiei la zi catre CMB - copii
6.Cerere tip completata in momentul depunerii actelor (modelul se gaseste la CMB).
PLUS declaratia la ANAF (070).

2.Cabinetele medicale cu personalitate juridică Înregistrarea unităţilor medico-sanitare înfiinţate potrivit Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările ulterioare, şi a cabinetelor din structura organizaţiilor prevăzute la art. 16 din Ordonanţa Guvernului nr. 124/1998, republicată

Art. 23 din NORME:

(1)Unităţile medicale cu personalitate juridică, înfiinţate potrivit Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările ulterioare, vor funcţiona cu îndeplinirea condiţiilor prevăzute de lege.

CONCLUZIE:

LA inceperea unei activitati medicale, Colegiul Medicilor, legislatia specifica, prevad obligatii de informare (raportare) ale medicilor care-si practica profesia liberala catre CMR dar si catre ANAF.

Dupa parerea mea, desfiintarea unui Cabinet medical individual presupune:
RAPORTARI CATRE ORGANISMUL PROFESIONAL.
- informarea Colegiului medicilor referitor la desfiintarea CMI-lui.

RAPORTARI CATRE ANAF
- depunerea declaratiei 070, prin care trebuie sa declarati incetarea activitatii ( este aceeasi declaratie pe care ati depus-o la fisc la inceputul activitatii pe CMI, pe baza ei v-au dat CIF-ul ( codul de identificare fiscala) pe baza caruia v-ati inregistrat datele in vectorul fiscal privin dplata impozitelor si contributiilor;
- raportare fiscala privind veniturile nete obtinute pana la momentul desfiintarii activitati in functie de care veti plati impozitul pe venit si contributiile datorate;
- veti face raportari finale si pentru contributii, cas, cass

NOTA:
Va trebui sa treceti din patrimoniul afacerii (CIM-ului) in patrimoniul personal sau sa instrainati (vindeti) bunurile ca urmare a incetarii definitive a activitatii acestea vor fi venituri impozabile. Cand nu le vindeti si le treceti in patrimoniul personal trebuie sa va inregistrati cu venituri pe profesie corespunzator valorii de piata a bunurilor care trec din patrimoniul CMI (spatiul de exemplu) in patrimoniu personal, etc.