Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cabinete medicale individuale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cabinete medicale individuale

Buna ziua,

Cabinetele individuale medicale ale doctorilor de familie au personalitate juridica ?
- Ele au CUI eliberat de CASA DE SANATATE au registrul lor propriu.
- Unele au si angajati
- Elibereaza chitante pentru persoanele neasigurate in cazul consultatiilor

Dar in Ordonanta 124/1998 privind infiintarea cabinetelor medicale la art. 2 scrie:
"Cabinete medicale fara personalitate juridica

CABINETUL MEDICAL INDIVIDUAL

Cabinetul medical individual poate fi infiintat doar de catre medicul care isi va desfasura activitatea in respectiva unitate, intrucat aceasta forma de organizare nu are personalitate juridica distincta ci functioneaza ca persoana fizica, fiind forma de exercitare liberala a profesiei medicale.

In cabinetul medical individual isi exercita profesia medicul titular, care poate avea ca salariati ori colaboratori medici sau orice alta categorie de personal (Ordonanta Guvernului 124, art. 2) "
ukzspan, utilizator
CMI-ul nu are personalitate juridica.