Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copii in plasament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copii in plasament

ce conditii trebuie sa indeplineasca o familie pentru a lua un copil in plasament?
Persoana sau familia care primeste un copil in plasament trebuie sa aiba domiciliul in Romania si sa fie evaluata de catre directia generala de asistenta sociala si protectia copilului cu privire la garantiile morale si conditiile materiale pe care trebuie sa le indeplineasca pentru a primi un copil in plasament.

Plasamentul copilului care nu a implinit varsta de 2 ani poate fi dispus numai la familia extinsa sau substitutiva, plasamentul acestuia intr-un serviciu de tip rezidential fiind interzis. Prin exceptie, se poate dispune plasamentul intr-un serviciu de tip rezidential al copilului mai mic de 2 ani, in situatia in care acesta prezinta handicapuri grave, cu dependenta de ingrijiri in servicii de tip rezidential specializate.

La stabilirea masurii de plasament se va urmari:
plasarea copilului, cu prioritate, la familia extinsa sau la familia substitutiva;
mentinerea fratilor impreuna;
facilitarea exercitarii de catre parinti a dreptului de a vizita copilul si de a mentine legatura cu acesta.

Masura plasamentului se stabileste de catre comisia pentru protectia copilului, in situatia in care exista acordul parintilor sau de catre instanta judecatoreasca, la cererea directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului.

Legea aplicabila este 272/2004