Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen contract de prestari servicii de marketing
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen contract de prestari servicii de marketing

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca un contract de marketing pentru directori regionali are un termen minim sau maxim , stipulat de vreun document legislativ.
De asemenea, va mai rog sa-mi spuneti cine plateste contributiile ( impozit, CAS, CASS) , in cazul in care se ofera salariu fix+comision .
Va multumesc foarte mult, astept urgent un raspuns, deoarece maine merg la un interviu pentru un job cu acest tip de contract!
Cred ca este vorba despre un contract de management si nu de marketing .... aceste tipuri de contracte nu se inregistreaza la ITM si nici in REVISAL.
vioricadumitrescu a scris:

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca un contract de marketing pentru directori regionali are un termen minim sau maxim , stipulat de vreun document legislativ.
De asemenea, va mai rog sa-mi spuneti cine plateste contributiile ( impozit, CAS, CASS) , in cazul in care se ofera salariu fix+comision .
Va multumesc foarte mult, astept urgent un raspuns, deoarece maine merg la un interviu pentru un job cu acest tip de contract!

Directorul regional(cred ca de vanzari-ASM),nu desfasoara activitate pe baza unui contract de prestari servicii,ci a unui contract de management,asa cum a aratat si freeelis in comentariul sau.
Potrivit contractului de management, managerul este platit fie cu o suma lunara care se suporta din fondul de salarii al societii, fie prin participarea la profitul societii comerciale, stabilit proporional cu gradul de realizare a obiectivelor convenite in contract. Drepturile baneti cuvenite pe perioada concediului de odihna, contribuiile pentru asigurrile sociale datorate de manager, precum si orice alte drepturi vor fi stabilite in cadrul contractului. Contractul de management inceteaza prin expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, revocarea managerului n cazul neindeplinirii obligaiilor din contract, renunarea managerului la mandat, prin acordul partilor, intervenirea unui caz de incompatibilitate, decesul sau punerea sub interdicie judectoreasca sau lichidare judiciara. Managerul nu poate fi revocat din funcie dect pentru motivele si in condiiile stabilite prin contractul de management.

ContSters136493, utilizator
Va multumesc ! Ei mi-au spus la telefon ca este vorba de contract de marketing si ca va fi salariu fix+ comision...De aceea nu inteleg si vreau sa fiu pregatita maine , la acest capitol.
La ce as putea sa ma astept?
vioricadumitrescu, utilizator
Cred ca ei nu stapanesc bine notiunile...Pentru ca titulatura postului este ,,Director de zona", deci manager. Inteleg de la dumneavoastra ca acesta e incompatibil cu contractul de marketing si ca ,mai corect ar fi un contract de manager. Care e diferenta , in ceea ce ma priveste? Va rog mult, astept...
Daca este totusi contract de prestari servicii marketing,ma indoiesc ca functia este cea de director,dar asta este alta discutie,iti pun aici un link catre un model de astfel de contract,spre orientarea ta generala.Bafta maine la interviu!

[ link extern ]

Contractul de management reprezinta acordul dintre o persoana juridica si o persoana fizica in calitate de manager caruia ii este incredinat organizarea, gestionarea si conducerea activitii societii angajatoare.

Contractul de prestari servicii,asa cum arata si denumirea se incheie doar in scopul prestarii unor activitati,ca de ex. promovarea cu scopul vanzarii a anumitor bunuri si servicii.
ContSters136493, utilizator