Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... fisa postului pt. consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

fisa postului pt. consilier juridic

am nevoie urgenta de un model de fisa a postului pt functia de consilier juridic. va rog frumos daca puteti sa ma ajutati. multumesc frumos anticipat !
Nu poate fi o fisa a postului standard,dar in primul rand conteaza daca esti stagiar sau definitiv.Eu am facut-o dupa ce-am studiat Lg.514/2003 si Statutul profesiei de consilier juridic publicat in M.Of. nr.684/29.07.2004.Mai ales din statut se pot insera in fisa postului atributiile consilierului juridic,indatoririle lui si limita sa de competenta profesionala.Mult succes!
multumesc frumos pt indicatii :)
model

FISA DE POST CONSILIER JURIDIC

FISA POSTULUI Nr. ...

Titulatura postului: consilier juridic
Status-ul postului: ¨ vacant
x ocupat:
Titularul postului: se completeaza numele si prenumele persoanei care ocupa postul
Cod C.O.R.: 111009
Organizatia: se completeaza denumirea exacta a firmei
Departamentul: se completeaza denumirea departamentului in care este
incadrat postul
Titulatura postului imediat superior: se completeaza denumirea postului ierarhic
superior acestui post
Limite salariale: limita inferiora si cea superioara pentru acest post
Data intocmirii: se specifica data exacta la care a fost intocmita fisa de post
Intocmita de: se completeaza cu numele persoanei si functia acesteia in cadrul organizatiei

Rezumatul postului:
apararea intereselor firmei; aplicarea corecta a legislatiei in vigoare

Atributii si responsabilitati:
• conceperea, redactarea si avizarea contractelor civile, contractelor comerciale sau altor acte juridice incheiate de organizatie cu alte persoane, fizice sau juridice;
• vizarea actelor de dreptul muncii (contracte individuale sau colective de munca, decizii de imputare, decizii de desfacere a contractului individual de munca);
• promovarea actiunilor judecatoresti in fata instantelor;
• reprezentarea societatii in procesele aflate pe rolul instantelor judecatoresti;
• promovarea cailor de atac (apel, recurs);
• definitivarea si investirea cu formula executorie a sentintelor;
• indeplinirea procedurii necesare pentru punerea in executare silita a hotararilor definitive si irevocabile ce pot fi puse in executare silita;
• acordarea de consultanta si consiliere in orice alta problema de natura juridica in care este implicata organizatia.

Clauza de confidentialitate:
• consultantul juridic se angajeza sa nu discute cu persoane din afara organizatiei sau cu persoane din cadrul organizatiei care nu sunt implicate in executarea sarcinilor de serviciu informatiile confidentiale referitoare la situatia organizatiei in a caror posesie intra;
• sunt confidentiale urmatoarele informatii: situatia financiara a organizatiei, dezbaterile din cadrul sedintelor conducerii firmei, structura si continutul bancii de date, rezultatele activitatii firmei – contracte, etc.;
• consultantul juridic se obliga sa respectate confidentialitatea informatiilor mai sus mentionate pe toata durata contractului individual de munca incheiat intre persoana sa si organizatie si pe o perioada de .. .luni/ani de la incheierea acestui contract.

Relatii la locul de munca:
• de subordonare: se completeaza titulatura postului ierarhic imediat superior
• de supraordonare: se completeaza titulatura postului/posturilor subordonate (daca acestea exista)
• de colaborare/ functionale: in functie de specificul organizatiei (ex: director
general, administrator, director marketing, manager
resurse umane, etc.)

Program de lucru:
• 8 ore/zi, 5 zile/saptamana (sau se completeaza cu un alt program al organizatiei);
• posibilitate de prelungire peste program in cazuri exceptionale de competenta juridica (pregatirea unor infatisari, documentarea unui caz) - (se precizeaza si acest aspect daca este cazul si/sau alte aspecte care fac referire la programul de lucru).

Conditii de munca:
• obisnuite;
• munca de birou;
• deplasari pe distante scurte sau medii (deplasare la judecatorii, tribunale sau la curtile de apel).

Unelte, instrumente, echipament de lucru:
• instrumente specifice muncii de birou (computer, imprimanta, scanner, xerox, fax, etc.);

Posibilitati de promovare:
• in sfera de activitate actuala (se precizeaza daca exista sau nu posibilitati de promovare);
• transferul pe un post ierarhic superior este conditionat de nevoile organizatiei si de achizitia unor abilitati si deprinderi din alte sfere de activitate;
• transferul in cadrul unui alte filiale este conditionat de nevoile organizatiei (se completeaza doar daca acesta varianta ar putea fi posibila).

Cerinte pentru exercitare:
1. Cerinte medicale:
1.1. rezistenta la oboseala si solicitari efective si intelectuale;
1.2. acuitate auditiva normala;
1.3. vorbire normala.
2. Cerinte psihologice:
2.1. inteligenta peste nivelul mediu (capacitate de analiza si sinteza, memorie dezvolatata, judecata rapida, capacitate de deductie logica);
2.2. usurinta in exprimarea ideilor, deprinderea de a vorbi in public;
2.3. asumarea responsabilitatilor;
2.4. rezistenta la sarcini repetitive;
2.5. capacitate de relationare interumana;
2.6. adaptare la sarcini de lucru schimbatoare;
2.7. echilibru emotional.
3. Activitati fizice:
3.1. lucrul in pozitie sezanda perioade indelungate;
3.2. vorbire;
3.3. ascultare;
3.4. diferentiere a culorilor;
3.5. folosire a mainilor;
3.6. folosire a degetelor;
3.7. comutare si concentrare a privirii.
4. Educatie si pregatire profesionala:
4.1. studii superioare de profil juridic;
4.2. cunostinte de operare pe calculator;
4.3. cunoasterea a cel putin o limba straina.
La acest capitol se precizeaza toate conditiile pe care ar trebui sa le indeplineasca ocupantul acestui post, conditii care evident sunt stabilite de fiecare organizatie in parte.
5. Deprinderi transferabile:
5.1. acordare si transmitere de informatii;
5.2. asigurare de consultanta in domeniul juridic;
5.3. culegere, clasificare si interpretare a informatiilor;
5.4. deprinderi de cercetare si investigare;
5.5. planificare si organizare a operatiilor si activitatilor;
5.6. pregatire de materiale si rapoarte.

Indicatori de performanta:
Va rog ajutati-ma daca puteti !

Am nevoie de fisa postului pentru inginer in cadrul unui laborator de incercari si pentru tehnician in cadrul unui laborator de incercari

Va rog daca se poate sa ma contactati la cmales@gmail.com

Va multumesc !
Imi pare rau ca pe dumneavoastra nu pot s ava ajut. Nu sunt in domeniul pe care il cereti dumneavoastra. Am realizat fise de post doar pentru personal de birou. Dar puteti sa faceti fisa chiar dumneavoastra. Urmati pasii din fisa de post ce am postat-o mai sus si scrieti exact ce ar trebui sa faca un om pe acel post, pas cu pas. Scrfieti ce studii ar trebui sa aiba si, daca e cazul, cerinte obligatorii (mai ales daca sunt reglementate de o lege). Spor