Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt din magazin

Buna ziua ,in urma cu 3 luni de zile am baut ceva si am intrat intr un magazin de unde am incercat sa fur o sticla de alcool si o ciocolata(eram beat doar):)!am fost prins si am fost dus la politie unde mi a fost luata declaratie ,amprente si fotografii!intrebarea mea este :exista vreun risc sa fiu bagat la inchioare pentru asa ceva?mentinoez ca nu am mai facut asa ceva inainte.Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra!
Nu veti ajunge la inchisoare ( de data aceasta) .Probabil veti primi o amenda administrativa.Trebuie insa sa va prezentati cand veti fi chemat pentru audieri, sa va regretati fapta si sa aveti o atitudine corespunzatoare in fata organelor judiciare.
Faptul ca va aflati in stare de ebirietate, nu este o scuza, sa stiti, oricand si oricum, pentru a fi exonerat de rapsundere
Veti primi cel mult o amenda (administrativa sau penala). Data viitoare s-ar putea sa nu mai fie la fel de usor.
Varianta grava: probabil urmeaza sa fiti trimis in judecata pentru savarsirea infractiunii de furt. Pedepsa se va aplica in functie de diverse criterii: conduita dumneavoastra anterioara si ulterioara savarsirii faptei, valoarea prejudiciului, astfel incat, mai mult ca sigur, se va dispune suspendarea executarii pedepsei.
Adica: vi se va aplica o pedeapsa cu inchisoarea, destul de mica, dar se va dispune suspendarea executarii ei, pe un anumit numar de ani-care se cheama termen de incercare.

Varianta usoara- vi se va aplica o amenda administrativa, daca organele de cercetare penala considera ca fapta nu prezinta gradul de pericol al unei infractiuni.