Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere contract de subinchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere contract de subinchiriere

Buna ziua , reprezint o SC am incheiat in urma cu 5 ani mai exact in 08.2006 un contract de subanchiriere a unui spatiu , sediu social si punct de lucru al societatii, unei alte societati, pentru desfasurarea activitatii de comert Din 2010 aceast chirias nu a mai achitat chiria . Contractul este incheiat cu pact comisioriu gr VI . Intrebarile mele sunt:
1. Cum sa introduc in notificare de reziliere faptul ca imi rezerv dreptul de a il actiona in instanta pentru recuperarea datoriilor?
2. Din 01.2010 nu i-am mai emis facturi lunare pentru chirie ( i se emiteau facturi in momentul in care se prezenta cu chiria lunara)(deoarece ma incarcam cu venituri si trebuia sa platesc impozit) Ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat! Adriana SG.
1. Pe ce perioada s-a ncheiat contractul in 08.2006 ?
2. Cum faceti dovada ca a utilizat spatiu din 01.2010 si pana in prezent ?
3. Despre care datorii vorbiti, odata ce nu i-ati trimes facturile si somatiile de plata ?
Eu zic sa apelati la un mediator si bate-ti palma prieteneste !
Augustin Zbora, Consilier juridic
Neemitand facturi,ati acceptat tacit utilizarea spatiului cu titlu gratuit,un asa zis comodat.
Actiunea in instanta nu are sanse de reusita intrucat nu puteti proba existenta unei creante.