Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

sint in concediu de odihna.Am gasit loc de munca la alta firma incepind cu 01-09-2011.Cum pot demisiona de la actuala firma fara a mai face perioada de previz intrucit de la i septembrie trebuie sa ma prezint la noua firma?
Puteti inceta CIM cu acordul partilor (art. 55 - lit. b), daca va intelegeti cu angajatorul.
Solicitati incetarea contractului cu acordul partilor, art. 55 lit.b.
Amiabil cu angajatorul, incercati sa obtineti renuntarea la perioada de preaviz.
De asemenea,salariatul poate demisiona fara preaviz, daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Sau mergeti pe incetarea prin acordul partilor,art,55(b) Codul Muncii si atunci nu se efectueaza preaviz.