avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

sint in concediu de odihna.Am gasit loc de munca la alta firma incepind cu 01-09-2011.Cum pot demisiona de la actuala firma fara a mai face perioada de previz intrucit de la i septembrie trebuie sa ma prezint la noua firma?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 10:55, 24 August 2011
Puteti inceta CIM cu acordul partilor (art. 55 - lit. b), daca va intelegeti cu angajatorul.
Solicitati incetarea contractului cu acordul partilor, art. 55 lit.b.
Amiabil cu angajatorul, incercati sa obtineti renuntarea la perioada de preaviz.
De asemenea,salariatul poate demisiona fara preaviz, daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Sau mergeti pe incetarea prin acordul partilor,art,55(b) Codul Muncii si atunci nu se efectueaza preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisia si preavizul aam2401 aam2401 sunt angajat de aproape 6 luni la o firma, vreau sa imi dau demisia, cat sunt obligat sa stau in preaviz? am vreo posibilitate sa imi dau demisia la zi, sa ... (vezi toată discuția)
Codul muncii luci_p2008@yahoo.com luci_p2008@yahoo.com Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoarea: In momentul de fara sunt angajata la o firma, pot pleca prin transfer la o alta firma ? Multumesc ... (vezi toată discuția)
Demisie napoleonul napoleonul Buna! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: doresc sa demisionez la zi cu acordul partilor, art.55 lit.b Codul Muncii; dar din cate demisii au fost ... (vezi toată discuția)