Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua

Am nascut in data de 27 iunie 2011 si acum sunt in postnatal, am si eu o intrebare: daca in lunile aprilie, mai, iunie 2010 am fost in somaj tehnic, mai pot lua indemnizatia de crestere copil, avand in vedere ca in somaj tehnic statul a suportat cheltuielile de impozit pe venit??

Astept raspuns
Multumesc
Daca ati nascut in data de 27 iunie 2011 , atunci perioada care se va lua in calcul va fi 27 iunie 2010 - 27 iunie 2011.

Chiar daca ati fost in somaj tehnic , veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Nu are importanta cine a suportat impozitul pe venit. Beneficiati de indemnizatie intrucat in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului ati realizat venituri supuse impozitului pe venit.