avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua

Am nascut in data de 27 iunie 2011 si acum sunt in postnatal, am si eu o intrebare: daca in lunile aprilie, mai, iunie 2010 am fost in somaj tehnic, mai pot lua indemnizatia de crestere copil, avand in vedere ca in somaj tehnic statul a suportat cheltuielile de impozit pe venit??


Astept raspuns
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adriana Olteanu , Avocat 17:44, 24 August 2011
Daca ati nascut in data de 27 iunie 2011 , atunci perioada care se va lua in calcul va fi 27 iunie 2010 - 27 iunie 2011.

Chiar daca ati fost in somaj tehnic , veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Nu are importanta cine a suportat impozitul pe venit. Beneficiati de indemnizatie intrucat in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului ati realizat venituri supuse impozitului pe venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre indemnizatie ccc simonaoti simonaoti Buna ziua, mam angajat in 27 septembrie 2011 in 7 iunie am nascut ,la 37 de saptamani la alea 12 luni pt indemnizatie se pune si concediu prenatal si posnatal ... (vezi toată discuția)
Mai pot beneficia de concediu crestere copil? janina1001 janina1001 buna ziua, am o nelamurire legata de cic,mai exact eu am nascut in 15iulie 2012.am lucrat pana in data de 02.04.2012,in luna aprilie nefigurand cu vreo zi ... (vezi toată discuția)
Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ingrijire copil dalias dalias Am urmarit discutiile din forum si majoritatea se refera la cele 42 de zile minime ale concediului postnatal. 1. Exista si vreo limita maxima? Poate fi de ... (vezi toată discuția)