Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sustragere produse fara a fi achitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sustragere produse fara a fi achitate

o cunostinya a fost la cumparaturi la un supermarket si a iesit pe la casa de marcar fara a achita toate produlele,o parte din ele erau sub sacosa in carut, la iesire a fost controlata de agentul de paza , agasit acele produse fara bon de casa ,a chemat politia,a fost dusa la sectie,s-a intocmit proces verbal de sustragere produse ,i-au facut poze,i-au luat amprentele,nr de telefon si i-au spus ca o vor suna sa i se comunice raspunsul.va rog sa imi spuneti care sunt consecintele,tinand cont ca are cazierul curat,nu a mai facut niciodata asa ceva.ii intocmeste dosar penal si cazierul nu o sa mai fie curat?
va multumesc din suflet
ea este foarte speriata,astept un raspuns urgent,ca sa o pot linisti.mii de multumiri
Da , i se va intocmi dosar penal pentru infractiunea de furt calificat.
Sa recunoasca faptele , atat la politie cat si in fata procurorului si probabil ca avand in vedere ca nu are antecedente penale si ca prejudiciul a fost acoperit prin restituirea bunurilor sustrase , i se va aplica o amenda administrativa de catre procuror .
Aceasta amenda nu va fi trecuta in cazierul judiciar.