avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chirias dat afara de proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chirias dat afara de proprietar

Buna ziua,

Va voi expune mai jos problema unor prieteni de ai mei in speranta ca vor primi niste sfaturi utile.

Prietenii mei sunt chiriasi intr-un apartament pentru care au semnat un contract cu o agentie de inchirieri (proprietarul nu era de fata - agentul a semnat si ca reprezentant al lor). Acel contract nu a fost inregistrat la Fisc.
Acum, inainte de expirarea lui, chiriasilor li s-a cerut sa paraseasca apartamentul.
Intrebari:
- proprietarul are dreptul sa ii dea afara?
- contractul are vreo valoare?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Maria - Amelia Ionescu , Mediator 22:30, 26 August 2011
Contractul de inchiriere inteleg ca era tip, si ca a fost semnat doar cu agentia ?
Atat timp cat proprietarul nu a semnat pe contract, nu are valabilitate juridica.

Cat priveste evacuarea doar instanta se poate pronunta analizand actele prezentate.
Poate agentul imobiliar avea mandat autentic pentru a inchiria in numele proprietarului. Mandat pt acte de administrare....
Insa denuntarea unilaterala a contractului trebuie facuta cu preaviz.
Asa este...dar nu cred sa existe proprietar care sa mandateze prin procura o agentie imobiliara. Singura problema este ca in lipsa acestei procuri, contractul nefiind semnat de proprietar , sansele de mai ramane in acel apartament sunt zero.
ionescumaria a scris:

Asa este...dar nu cred sa existe proprietar care sa mandateze prin procura o agentie imobiliara. Singura problema este ca in lipsa acestei procuri, contractul nefiind semnat de proprietar , sansele de mai ramane in acel apartament sunt zero.

Deci chiriasii trebuie sa paraseasca imobilul, fara a avea nici un drept? Cand au semnat, agentul a zis ca este reprezentantul proprietarilor, ca are act pt asta, dar nu le-a aratat actul. Cand a semnat contractul a scris ca semneaza in calitate de reprezentant al proprietarilor.
Chiriasii trebuie sa primeasca inapoi niste bani de la proprietari, acea garantie, pe care refuza sa o returneze. Se poate face ceva (legal) astfel incat chiriasii sa primeasca banii inapoi?
ionescumaria a scris:

Asa este...dar nu cred sa existe proprietar care sa mandateze prin procura o agentie imobiliara. Singura problema este ca in lipsa acestei procuri, contractul nefiind semnat de proprietar , sansele de mai ramane in acel apartament sunt zero.


Cine poate fi tras la raspundere pentru intocmirea contractului acesta nul?
- Chiriasii (care nu stiau cum trebuie sa se faca - era prima data pentru ei si au avut incredere),
- proprietarii (ca nu au inregistrat contractul la Fisc, ca nu au incheiat un contract valid etc)
- sau agentul imobiliar (ca a semnat in numele proprietarilor fara a incheia un acord scris si semnat cu acestia, ca a intocmit acest contract nul in cunostinta de cauza etc)?

Alte discuții în legătură

Cum imi recuperez apartamentul? cris.petra cris.petra Buna ziua! Anul trecut am inchirat un apartament unei persoane fizice pe o perioada de 1 an. Contractul a fost inregistrat la fisc. Recent am aflat ca aceasta ... (vezi toată discuția)
Chiriasi VivianaRoman VivianaRoman Buna ziua, Va rog daca puteti sa-mi explicati ce este de facut in urmatorul caz. Un prieten si-a inchiriat apartamentul in urma cu 3 luni printr-o agentie de ... (vezi toată discuția)
Probleme cu chiriasii.. Jenns Jenns Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi,..in cazul in care eu ca proprietar al unui apartament, vreau sa evacuez chiriasii cu datorii, ce probleme as ... (vezi toată discuția)