Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... contract de comision
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

contract de comision

Buna ziua !am incheiat un contract de comision cu un broker de asigurari, si dupa ce am inceput sa fac asigurari am incercat sa imi aflu codul RAF, dar am descoperic ca nu am cod raf!am intrebat la sefii mei si au spus ca este normal sa nu am pentru ca am un contract si fac asigurari in numele lor !as dori sa stiu daca este legal acest lucru! (firma de brokeraj-"comisionar" iar eu "asistent comitent"
si dac se poate sa-mi spuneti ce taxe trebuie sa achit la finante si ce formulare trebuiesc completate !
multumesc si astept lamuriri daca se poate!
Orice asistent in brokeraj trebuie sa aiba un cod RF alocat de CSA. Solicitati de urgenta aceasta brokerului la care v-ati angajat. Referitor la taxe, va trebui sa va inregistrati contractul de comision la Administratia Financiara pe raza careia domiciliati, in cazul in care sunteti persoana fizica, va trebui sa achitati 16% si contributia CASS
multumesc, am solicitat si mi-au spus ca este normal sa nu am cod raf pentru ca eu am un contract de asigurare cu un asistent broker, si nu cu un broker, desi acest asistent broker cu care am contract este o firma !!
Este obligatoriu sa aveti alocat cod RAF indiferent pt cine lucrati deoarece in situatia pe care ati prezentat-o acest asistent de broker o sa va retina din comisionul la care aveti dreptul o parte importanta. In situatia de acum nu trebuie sa platiti nimic la fisc, acest lucru trebuie sa-l faca asistentul.
am inteles, am solicitat administratorului firmei sa imi dea un cod raf, problema este ca eu am incheiat un contract si nu pot solicita rezilierea , mai devreme de un an, decat daca platesc daune de 10.000 euro!le-am spus dar nu vor sa inteleaga!din comision imi opresc 16 %, eu trebuie sa inregistrez la finante contractul!
in aceste conditii cam ce as putea sa fac!!
multumesc
ContSters215113, utilizator