avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare de adresa in CF pentru o casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare de adresa in CF pentru o casa

-O familie in varsta, detine o proprietate(casa) ce figureaza in C.F.pe str.A....., la nr.30,construita inainte de 1960
-In buletinulde identitate, proprietarul are domiciliul la nr.30.adresa mentinuta de anide zile din neglijenta
- In realitate,azi,casa se gaseste pe str.A...la nr.32,iar la nr.30 exista o alta casa cu uproprietar cu acte in regula
-Contractele de gaz,apa,curent electric,telefon ,TV-cablu,respectiv facturile sunt incheiate si platite pe adresa str.A...,nr32.
Intrebare:
Care sunt pasii de urmat pentru a intra in legalitateatat cu adresa din buletin cat si cea din C.F.?
Multumesc anticipat pt.raspuns!
bebed


Cel mai recent răspuns: Mihail Hritcu , Consilier juridic 09:28, 26 August 2011
Va prezentati la Primarie de unde veti obtine, in baza unei cereri, adresa corecta urmare a recenzarii.
Cu aceasta adresa va prezentati :
- la evidenta populatiei unde solicitati emiterea unei noi CI cu adresa corecta;
- la CF unde solicitati modificarea adresei conform recenzarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Continutul unui ctr. de achizitionare a unei case noi construite iulyana71 iulyana71 Buna seara, De curand am semnat un antecontract cu o persoana fizica pentru achizitionarea unei case, construita in anul 2010. Este un duplex pentru 2 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am cumparat un apartament nou în 2016 de la o societate ... Dana20x Dana20x Buna ziua! Am cumparat un apartament nou în 2016 de la o societate comerciala, apartamentul fiind construit in 2015. Săptămână trecuta am rămas fără ... (vezi toată discuția)