avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NU GASESC NICIUNDE RASPUNSUL!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NU GASESC NICIUNDE RASPUNSUL!

Buna, daca este cineva care m-ar putea ajuta il rog sa o faca ! Acum 10 zile in 15 .08 am fost internata si am nascut iar eu tocmai eram in concediu de odihna ,acesta mai dureaza pana in data de 28 .08 08 iar eu nu am folosit nici macar o zi din concediul prenatal .Ceea ce nu stiu eu este faptul ca :de cand voi intra eu in concediu postnatal ?Cind expira concediul de odihna ,sau din ziua in care am fost internata in spital? Nu am primit inca nici un fel de concediu medical la iesirea din spital ,am inteles ca medicul de familie mi-l va da, dar incepand cu ce data?
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 07:43, 27 August 2008
Potrivit art. 24. din OUG 158/2005, Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice. Astfel ca partea de concediu postnatal incepe imediat dupa nastre si legea nu cere decit o durata minima de 42 de zile, cit priveste durata maxima aceasta poate fi chiar de 126 de zile, intrucitt legea nu distinge
meli22 a scris:

Buna, daca este cineva care m-ar putea ajuta il rog sa o faca ! Acum 10 zile in 15 .08 am fost internata si am nascut iar eu tocmai eram in concediu de odihna ,acesta mai dureaza pana in data de 28 .08 08 iar eu nu am folosit nici macar o zi din concediul prenatal .Ceea ce nu stiu eu este faptul ca :de cand voi intra eu in concediu postnatal ?Cind expira concediul de odihna ,sau din ziua in care am fost internata in spital? Nu am primit inca nici un fel de concediu medical la iesirea din spital ,am inteles ca medicul de familie mi-l va da, dar incepand cu ce data?
Se intrerupe concediul de odihna si, cum a spus "top dan", beneficiati de prevederile O.U.G.nr.158/2005!
concediul medical incepe cu data internarii si suspenda concediul de odihna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile concediu prenatal si postnatal. nagyramo nagyramo Buna ziua. As dori sa stiu daca sa modificat numarul de zile pentru concediu prenatal si postnatal? Dupa cate am inteles sa marit perioada la 160 si ceva de ... (vezi toată discuția)
Concediul prenatal mai mult de 42 de zile???? ContSters101001 ContSters101001 Buna ziua! Am doar o intrebare: concediul prenatal poate sa fie mai mare de 63 zile ( 126 sunt total), indeplinindu-se cele 42 zile obligatorii postnatal??? In ... (vezi toată discuția)
Concediu sarcina si lauzie oanabitta oanabitta Buna ziua am citit undeva astfel concediu de sarcina este de 63 zile calendaristice si 63 de zile cel de lauzie . Ce ma intereseaza pe mine daca pot acumula ... (vezi toată discuția)