Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NU GASESC NICIUNDE RASPUNSUL!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NU GASESC NICIUNDE RASPUNSUL!

Buna, daca este cineva care m-ar putea ajuta il rog sa o faca ! Acum 10 zile in 15 .08 am fost internata si am nascut iar eu tocmai eram in concediu de odihna ,acesta mai dureaza pana in data de 28 .08 08 iar eu nu am folosit nici macar o zi din concediul prenatal .Ceea ce nu stiu eu este faptul ca :de cand voi intra eu in concediu postnatal ?Cind expira concediul de odihna ,sau din ziua in care am fost internata in spital? Nu am primit inca nici un fel de concediu medical la iesirea din spital ,am inteles ca medicul de familie mi-l va da, dar incepand cu ce data?
Potrivit art. 24. din OUG 158/2005, Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice. Astfel ca partea de concediu postnatal incepe imediat dupa nastre si legea nu cere decit o durata minima de 42 de zile, cit priveste durata maxima aceasta poate fi chiar de 126 de zile, intrucitt legea nu distinge
meli22 a scris:

Buna, daca este cineva care m-ar putea ajuta il rog sa o faca ! Acum 10 zile in 15 .08 am fost internata si am nascut iar eu tocmai eram in concediu de odihna ,acesta mai dureaza pana in data de 28 .08 08 iar eu nu am folosit nici macar o zi din concediul prenatal .Ceea ce nu stiu eu este faptul ca :de cand voi intra eu in concediu postnatal ?Cind expira concediul de odihna ,sau din ziua in care am fost internata in spital? Nu am primit inca nici un fel de concediu medical la iesirea din spital ,am inteles ca medicul de familie mi-l va da, dar incepand cu ce data?
Se intrerupe concediul de odihna si, cum a spus "top dan", beneficiati de prevederile O.U.G.nr.158/2005!
concediul medical incepe cu data internarii si suspenda concediul de odihna.