Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... AJUTATI-NE, va rugam...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

AJUTATI-NE, va rugam...

Buna ziua,ma scuza-ti ca trec direct la subiect,"Fratele meu lucreaza de 3ani in italia dar fara contract (la negru),problema este ca el are,"avea"in tara o familie compusa de sotie si 2copii minori unul de 2ani iar altul 6ani si o casa cumparata de ei impreuna,nu stiu ce sa succes intre ei dar sotia sa a lasat copiii la soacra si a plecat motivind ca nu vrea sa mai stie nimic nici de copiii nici de sot,soacra este in fapt mama mea care nu stie ce este de facut si unde se poate adresa ca mama sa se intoarca acasa la copii(copiii sunt prea mici si au nevoie de mama lor)cum putem face ca ea sa se intoarca acasa la cei micuti??????????????v-a multumim!!!!!!!!!!:(:(:(
Buna seara,
Stimata doamna,
Avand in vedere cele intamplate, rog sa ne mai lamuriti cu un lucru...pe tata copiilor la anuntat cineva, ca mama lor a plecat (adica cumnata dumneavoastra...) si ca nu doreste sa isi maai ingrijeasca copii???
Este important pentru noi sa stim acest lucru.....
daca raspunsul ar fi unul afirmativ...e bine sa luati legatura cu un avocat (de unde locuiti dv) si impreuna cu sotul (fratele dv.) sa depuna o plangere la politie in conformitate cu art. 305 alin 1 lit a C .pen.- pentru abandon de familie...
Daca sunt neclaritati va suntem alaturi...
Cu stima!
v-a multumesc ptr. raspuns,fratele meu a fost instiintat si este deacord ca mama (bunica copiilor)sa il ajute sa ìi creasca ier el va lucra in continuare in italia si va contribui financiar,vazind faptul ca el momentan nu este in tara va putea depune plingerea la politie mamea mea ,v-a multumesc din nou si astept un raspuns
Buna ziua,
Plangere penala poate depune oricine este interesat si se constituie vatamat intr-un drept al sau ori i s-a cauzat anumite leziuni, ce vizeaza anumite caracteristici de natura penala....(respectiv prin producerea unei infractiuni)....
Dumneavoastra in speta, va integrati in prevederile art. 222C.Proc Pen, insa persoana ce trebuie sa depuna o astfe de plangere si care are calitate activa este sotul(fratele plecat la munca)....el va putea depune o astfel de plangere prin avocat sau prin procura speciala (numind in acest sens pe mama dv. ori pe dumneavoastra, ori pe o alta persoana ce ar dori sa faca acest lucru).
De precizat este ca, in esenta avocatul se poate ocupa cel mai bine....
Acum insa ...ce nu inteleg eu, este ca mama copiilor tot nu isi mai doreste sa auda de copii so de sot...in acest caz , de ce sotul(adica fratele dumneavoastra) nu se hotaraste sa divorteze, cerand astfel in instanta custodia copiilor, lamurirea bunurilor pe care le au si a copiilor....
Daca doriti consiliere si reprezentare alegeti sa va reprezinte un avocat!
Toate bune,
Cu stima
Avocat Barbulescu Ion -Sebastian.