Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

definitiva si irevocabila

Buna ziua! Am castigat la instanta de fond un teren. Paratul a facut recurs, dar am avut si aici castig de cauza. Acum pe care dintre sentinte pot cere aplicarea mentiunii definitiva si irevocabila si / sau investirea cu formula executorie? Doar cel care a castigat poate cere aceste doua lucruri? Sunt necesare ambele formule? Multumesc
Se va investi cu formula executorie hotararea instantei de fond, insa daca in recurs s-au acordat cheltuieli de judedacata, si acea hotarare se va investi. Interesul de a investi cu formula executorie il are partea care are interes sa execute hotararea judecatoreasca, in cazul acesta dvs. Partea care a pierdut procesul nu are interes sa procedeze a executare, insa nimic nu o impiedica sa investeasca cu formula executorie.
Doar partea care a castigat poate solicita investirea cu formula executorie. Daca spuneti ca ati castigat si in recurs , cereti investirea cu formula executorie a acestei hotarari( care este definitiva si irevocabila).
Potrivit art. 374 alin. 2 Cod pr. civ. investirea hotararilor cu formula executorie se face de catre prima instanta.
Laura Mata, Avocat