avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partajul unui SRL infiintat in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partajul unui SRL infiintat in timpul casatoriei

buna ziua, intrebarea mea este : constituie bun comun SRL ul infiintat in timpul casniciei in cazul divortului ; modalitatea de partaj al acestuia ?
multumesc
cu stima
Cel mai recent răspuns: mauritz , utilizator 12:03, 29 August 2011
Este o speta interesanta. In general instantele au decis ca partile sociale sunt bunuri proprii ale sotului ce le detine. Doar sumele ce se cuvin ca si dividente, pana la divort ar putea fi partajate, teoretic.
Persoana juridica nu constitue bun , este constituita de catre asociati, actionari!
Actiunile sunt bunuri comune se determina exact si deci se supun procedurilor partajului !
Buna ziua.
Desigur ca pot fi avute in vedere la masa partajabila dividentele SRL-ului.
SRL-ul, in sine, este o persoana juridica, aceasta neputand face obiectul unui partaj judiciar.
rolandmindrila a scris:

Persoana juridica nu constitue bun , este constituita de catre asociati, actionari!
Actiunile sunt bunuri comune se determina exact si deci se supun procedurilor partajului !


S.R.L. are parti sociale si nu actiuni.

Partile sociale pot avea calitate de bun comun doar daca au fost subscrise bunuri comune. Pentru capitalul social varsat efectiv, partile sociale sunt bunuri proprii ale sotului inregistrat ca si asociat.
Ultima modificare: Luni, 29 August 2011
ContSters214341, utilizator
multumesc , insa in noul cod civil apare:
14. Articolul 348 se modific i va avea urmtorul cuprins:
,,Aportul de bunuri comune Art. 348. - Bunurile comune pot face obiectul unui aport la societi, asociaii sau fundaii, n condiiile legii."
15. Articolul 349 se modific i va avea urmtorul cuprins:
Art. 349. - (1) Sub sanciunea prevzut la art. 347, niciunul dintre soi nu poatesingur, fr consimmntul scris al celuilalt so, s dispun de bunurile comune ca aportla o societate sau pentru dobndirea de pri sociale ori, dup caz, de aciuni. n cazulsocietilor comerciale ale cror aciuni sunt tranzacionate pe o pia reglementat, soulcare nu i-a dat consimmntul scris la ntrebuinarea bunurilor comune nu poate pretindedect daune-interese de la cellalt so, fr a fi afectate drepturile dobndite de teri.(2) n cazul prevzut la alin. (1), calitatea de asociat este recunoscut soului care aaportat bunul comun, dar prile sociale sau aciunile sunt bunuri comune. Soul asociatexercit singur drepturile ce decurg din aceast calitate i poate realiza singur transferulprilor sociale ori, dup caz, al aciunilor deinute.(3) Calitatea de asociat poate fi recunoscut i celuilalt so, dac acesta i-a exprimatvoina n acest sens. n acest caz, fiecare dintre soi are calitatea de asociat pentru prilesociale sau aciunile atribuite n schimbul a jumtate din valoarea bunului, dac, princonvenie, soii nu au stipulat alte cote-pri. Prile sociale sau aciunile ce revin fiecruia dintre soi sunt bunuri proprii."
nu inteleg concret , va rog sa-mi explicati cat mai babeste!
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri mobile si imobile lefternicoleta lefternicoleta Pe parcursul casatoriei am reusit sa strangem mai multe bunuri mobile si imobile, dar si infiintarea srl. As vrea sa imi spuneti va rog daca intra si ... (vezi toată discuția)
Care este ordinea stingerii datoriilor la buget discover discover Buna seara , am următoarea situație : sunt pers juridică , si am înregistrat in ultimii 2 ani , datorii la buget , in special la plata TVA-ului ( si ... (vezi toată discuția)
Proces de partaj cu averea inregistrata pe persoana juridica mmireille mmireille Am divortat de curand. Eu si fostul sot am pus bazele unei afaceri in timpul casatoriei, afacere infiintata acum 18 ani. Majoritatea bunurilor sunt pe firma. ... (vezi toată discuția)