Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factura de apa mai mare decat rezultatul citirii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factura de apa mai mare decat rezultatul citirii apometrelor

Am primit factura de apa la Asociatie si valoarea este mai mare decat calculul facut dupa citirile apometrelor individuale.
Intrebare: cum se imparte diferenta de cost ,pe ap, pe cota indiviza?
Repartizarea valorilor suplimentare rezultate intre total indecsi individuali si factura emisa de catre furnizorul de servicii se realizeaza in conformitate cu modalitatea dispusa de adunarea generala sau comitetul executiv
Sunt mai multe variante de repartizare surplus consum apa,fiecare dintre ele cu avantaje si dezavantaje,care pot fi ridicate de catre unii dintre proprietari
Parcurgeti si

dwww.avocatnet.ro/content/con...
Diferentele de apa pot fi datorate pirderilor din avarii, sustragerilor, scurgerilor mici nesesizabile undeva anume, citirii incorecte a apometrelor s.a.m.d.
Aceste diferente se pot repartiza pe numar de persoane, proportional cu consumul, pe cota indiviza (suprafata utila) sau se suporta de cei care au creat-o (in situatia in care se stie aceast lucru). Asociatia poate aplica una sau mai multe din aceste metode, individual sau combinate intre ele prin decizia comitetului executiv.
@Elidor
Faceti un Regulament de impartire a pierderilor, un regulament simplu pe care sa-l inteleaga toata lumea si il afisati la loc vizibil.
Impartirea acestei diferente o puteti face, asa cum a scris si @adriantot in functie de cateva criterii. Puteti recurge numai la unul pentru simplitatea calculelor sau daca aveti ca administrator o persoana care stapaneste bine matematica si excelul puteti face o combinatie intre:
- pe cota-parte indiviza care cuprinde cele mai multe argumente de explicare a acestei diferente;
- pe numar de persoane;
- pe consum;
- specific pe anumite persoane daca au fost prinse furand apa.

elga50 a scris:
- pe cota-parte indiviza care cuprinde cele mai multe argumente de explicare a acestei diferente;

cum se poate explica ? cum actioneaza o suparafata la aceste pierderi?

proprietaru a scris:

elga50 a scris:
- pe cota-parte indiviza care cuprinde cele mai multe argumente de explicare a acestei diferente;

cum se poate explica ? cum actioneaza o suparafata la aceste pierderi?

La fel cum "actioneaza o suprafata" si la repararea liftului sau la salariul administratorului.