Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apa potabila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apa potabila

daca consumi un m cub de apa. cata pierdere au voie sati bage
diferenta dintre cantitatea de apa efectiv consumata si cea raportata, impartita pe fiecare locatar. conform acestui calcul e posibil ca dv sa consumati efectiv 1 mc si sa platiti 4
pe aceasta tema au fost opinii cae spuneau ca pierderile se impart pe cota parte indiviza, altele ca se fac pe numar de apartamente.
pina la urma nici nu mai stim ce sa credeam in aceasta privinta :(
Diferenta intre cantitatea de apa indicata de apometrul general si suma apometrelor din apartamente poate avea mai multe cauze: diferenta de precizie a apometrelor, montajul incorect al apometrelor, citirea incorecta a apometrelor, citirea consumului in fiecare apartament in alta zi fata de citirea apometrului general, instalatii defecte care permit picurarea apei nesesizata de apometrele din casa, consumul pentru spatiile comune (spalat scarile, udat gradina), sustragerea apei, avariile, etc.
Unele din aceste cauze sunt legate de persoane, de consum, altele nu au legatura cu nr de persoane.
Pentru a acoperi toate aceste situatii se poate stabili de catre comitet un sistem, un regulament de repartizare a diferentelor de apa. Acesta poate cuprinde precizari cu privire la data si modul de citire, cantitati sau procente ce se repartizeaza pe nr de persoane , procente ce se repartizeaza pe suprafata sau procente repartizate proportional cu consumul.
Gasiti pe prima pagina din aceasta sectiune un asemenea model ce poate fi adaptat si adoptat in fiecare asociatie.

Daca aveti si alte sugestii expuneti-le aici si le discutam.