avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 544/2001 privind liberul acces la informatiile ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public

Buna ziua,
Prevederile art. 9 din Legea nr. 544/2001 sunt " in cazul în care solicitarea de informaţii implică realizarea de copii de pe documentele deţinute de autoritatea sau instituţia publică, costul serviciilor de copiere este suportat de solicitant, în condiţiile legii."
Rugamintea mea este, daca puteti sa-mi numiti un act normativ pe care sa-l invoc si pe baza caruia ,sa pot face calculul cheltuielilor efectuate cu copiile xerox a documentelor solicitate.
Cel mai recent răspuns: marin.nicodim , utilizator 19:32, 30 August 2008
s_vter a scris:

Buna ziua,
Prevederile art. 9 din Legea nr. 544/2001 sunt " in cazul în care solicitarea de informaţii implică realizarea de copii de pe documentele deţinute de autoritatea sau instituţia publică, costul serviciilor de copiere este suportat de solicitant, în condiţiile legii."
Rugamintea mea este, daca puteti sa-mi numiti un act normativ pe care sa-l invoc si pe baza caruia ,sa pot face calculul cheltuielilor efectuate cu copiile xerox a documentelor solicitate.
Daca ati citat acel articol din Legea nr.544/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, ce va intereseaza, de fapt sa stiti? Costul realizarii copiilor de pe actele solicitate sunt stabilite de autoritatea,institutia publica de la care solicitati aceste servicii.
Cuantumul exact al acestor taxe se stabileste de fiecare institutie in parte prin regulamentul intern sau printr-o hotarare specifica.

Unele institutii percep taxe doar de la un anumit numar de pagini in sus. Altele doar cand te prezinti la sediul lor pentru efectuare de copii. Atunci cand cererea este scrisa este mai greu. Metodologia prevede ca taxele se achita la casieria institutiei. Daca ai facut o cerere scrisa in Bucuresti si esti din Baia Mare?!

In general pentru cererile scrise nu se prea percep in practica aceste taxe...
Ultima modificare: Duminică, 31 August 2008
marin.nicodim, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primaria nu mi-a comunicat nici un raspuns dupa aproape o luna de la sesizarea facuta catalinion84 catalinion84 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema : In 29 septembrie am trimis o sesizare electronica catre Primaria [Editat] si catre ... (vezi toată discuția)
Proces-verbal control de fond la institutie publica smari smari Buna ziua! sunt angajata intr-o institutie publica , si ulterior retragerii atributiilor de manager de zona, am solicitat control de fond , in vederea ... (vezi toată discuția)
Informatii de interes public posta romana tuderp tuderp Buna ziua Aveti atasat un raspuns dat de posta romana ca raspuns la solicitarea mea, cum e posibil asa ceva ? Solicitarea mea: C.N. Poşta ... (vezi toată discuția)