Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 544/2001 privind liberul acces la informatiile ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public

Buna ziua,
Prevederile art. 9 din Legea nr. 544/2001 sunt " in cazul în care solicitarea de informaţii implică realizarea de copii de pe documentele deţinute de autoritatea sau instituţia publică, costul serviciilor de copiere este suportat de solicitant, în condiţiile legii."
Rugamintea mea este, daca puteti sa-mi numiti un act normativ pe care sa-l invoc si pe baza caruia ,sa pot face calculul cheltuielilor efectuate cu copiile xerox a documentelor solicitate.
s_vter a scris:

Buna ziua,
Prevederile art. 9 din Legea nr. 544/2001 sunt " in cazul în care solicitarea de informaţii implică realizarea de copii de pe documentele deţinute de autoritatea sau instituţia publică, costul serviciilor de copiere este suportat de solicitant, în condiţiile legii."
Rugamintea mea este, daca puteti sa-mi numiti un act normativ pe care sa-l invoc si pe baza caruia ,sa pot face calculul cheltuielilor efectuate cu copiile xerox a documentelor solicitate.
Daca ati citat acel articol din Legea nr.544/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, ce va intereseaza, de fapt sa stiti? Costul realizarii copiilor de pe actele solicitate sunt stabilite de autoritatea,institutia publica de la care solicitati aceste servicii.
Cuantumul exact al acestor taxe se stabileste de fiecare institutie in parte prin regulamentul intern sau printr-o hotarare specifica.

Unele institutii percep taxe doar de la un anumit numar de pagini in sus. Altele doar cand te prezinti la sediul lor pentru efectuare de copii. Atunci cand cererea este scrisa este mai greu. Metodologia prevede ca taxele se achita la casieria institutiei. Daca ai facut o cerere scrisa in Bucuresti si esti din Baia Mare?!

In general pentru cererile scrise nu se prea percep in practica aceste taxe...
marin.nicodim, utilizator