Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebari divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebari divort

Buna ziua, sunt in pragul unui divort de sotia mea si am cateva intrebari. Dar mai intai sa va expun situatia mea. Avem o fetita de 1 an si 9 luni si locuim intr-un apartament achizitionat prin prima casa. Eu as dori sa divortam prin intelegere amiabila si pentru ca ea nu poate achita ratele, sa o despagubesc si eu sa raman eu in apartament. Bineinteles ca nu as avea nici o problema sa iau eu copilul, dar sigur nu mi-l va da si ramane ca sotia, impreuna cu fiica sa se mute intr-o
garsoniera achizitionata de aceasta prin credit.
Mentionez faptul ca una dintre problemele noastre e mama ei; sotia mea isi doreste
ca soacra sa locuiasca cu noi si mai mult decat atat, uneori am senzatia ca
deciizile in casa se iau mai intai de cele doua si apoi sunt consultat eu.
Pe moment, pentru ca sotia mea nu mai suporta tensiunea din casa (noi nu mai
comunicam si totul e foarte rece) ar dori sa plece deja impreuna cu fetita noastra.
Bineinteles ca nu am fost de acord, dar tot are diverse intentii in a indeparta
copilul de mine.

Si acum intrebarile:
1. cum noi abia ne-am mutat in apartament si nu ne-am schimbat adresele din buletin
(le avem pe adresa apartamentului mamei mele), daca pleaca de la domiciliu, pot sa
fac apel la lege sa-mi aduc copilul acasa?

2. in cazul in care nu divortam amiabil (sotia mea isi schimba deciziile de la o zi la alta), avand in vedere ca ea nu poate plati ratele, iar eu da, apartamentul imi va ramane mie? daca stiti! cei de la banca au spus ca se decide in favoarea celui care poate achita

3. sa zicem ca isi va rezolva problema cu domiciliul, fie ca va sta cu chirie, fie
ca va cumpara un apartament si ca fetita va ramane la ea; problema mea e ca vrea sa
duca copilul in provincie, la soacra si ea totusi sa lucreze aici in Bucuresti, sa
locuiasca aici si fetita aiurea... are acest drept? nu sunt de acord cu asta si nici
nu voi fi, mai ales ca bunica copilului este bolnava de cancer si deci o persoana cu
nevoi speciale

4. ce sanse am sa primesc eu copilul in conditiile in care raman cu apartamentul, am o conditie un pic mai buna decat a ei financiar vorbind (avem amandoi salarii mici oricum), am un program flexibil, lucrez 24 cu 78, luand in considerare si ca vrea sa duca copilul in alta localitate, sau in cazul in care o aduce aici pe soacra, copilul meu va fi in grija unei persoane bolnave... sa nu fiu inteles gresit, nu vreau sa-i iau copilul, poate tocmai ca e fetita e mai bine sa raman cu sotia, dar totusi ma intereseaza ce sanse as avea

5. am achizionat in timpul casatoriei o masina, cu ajutorul parintilor mei, care
este pe numele meu si ma intereseaza sa stiu daca face obiectul partajului sau nu;
automobilul este folosit doar de mine pentru ca sotia nu are carnet

Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Multumesc mult.
ContSters54175, utilizator
cel mai bine contactati un av.si solicitati o consultatie...
pentru eventualele solutionari sigur ca am sa consult un avocat, dar vroiam un prim raspuns, niste pareri, ca sa fiu in tema

sau dvs. spuneti ca pe acest site sa consult un avocat?
multumesc
ContSters54175, utilizator
1) nu va aduceti copilul acasa decat daca obtineti incredintarea fetitei, provizoriu, pe parcursul procesului de divort ( pe calea ordonantei presedintiale)
2)daca cereti si partajul ap, trebuie sa citati si banca la partaj pt a partaja si creditul. Aveti un avantaj in atribuirea bunului daca va incadrati cu veniturile pt a prelua ratele, eventual si pt a o despagubi pe sotie pt ce ati platit in comun pana acum
3) astea le discutati in procesul de incredintare daca cereti incredintarea fetitei. Daca mama obtine incredintarea fetitei si o va obtine, va hotari singura in ceea ce priveste copilul.
Daca cererea de divort o depuneti dupa1 oct, puteti cere ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii parinti si atunci veti hot impreuna in privinta celei mici
4) aproape nule
5) va intra si masina la partaj ca bun comun, puteti cere atribuirea ei in lotul dvs ca dvs conduceti si s-o despagubiti pe sotie cu mai putin de jumatate din valoare, avand in vedere ca parintii dvs au contribuit la achizitionarea ei.
Aveti nevoie de avocat
de ce dupa 1 oct.?

si are voie sa plece cu copilul din casa, deci sa paraseasca domiciliu,chiar daca nu a inceput divortul si eu nu sunt de acord cu asta? eventual sa nu-mi zica unde vor locui si eu sa nu-mi pot vedea copilul?

iar legat de masina am citit in diverse locuri ca un bun cumparat in timpul casatoriei, folosit exclusiv de unul din soti devine bun prorpiu si deci nu intra la partaj, mai ales ca e pe numele meu
dupa 1 oct intra in vigoare noul cod civil si va putea fi vb de asa zisa " custodie comuna ".

da, are voie. puteti cere drept de vizita daca nu va lasa sa-l vedeti

ati citit sau ati inteles gresit

Art. 31
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.

autoturismul nu intra in categoria bunurilor de uz personal
gi-jane2, moderator