avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Caut spete interesante cu rasturnari de situatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Caut spete interesante cu rasturnari de situatie

Caut spete din domeniul Dreptului penal sau Dreptului civil sau al familiei, care s-au intamplat in realitate, in care sa existe o rasturnare de situatie, de exemplu sa se dovedeasca in urma administrarii probelor ca nu este vinovat paratul ci o alta persoana pe care o apara paratu..l. Caut cazuri interesantei care pot arata ca dreptul romanesc nu este unul monoton si plictisitor....
Va multumesc anticipat pentru ajutor

Aceste cazur mi-ar folosii pentru realizarea unui articol de specialitate in care sa dau exemple concrete de cazuri neobisnuite cu rasturnari de situatie care pot avea impact social sau emotional.
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 14:14, 29 August 2008
Fara suparare, despre ce specialitate vorbiti? Ca despre drept nu poate fi vorba de vreme ce in drept "cazul interesant" poate fi de o banalitate covarsitoare pentru un profan. Simetric opus, cazuri cu rasturnari de situatie pot fi lipsite de interes din punct de vedere stintific. Altfel, pentru spectaculoase si neasteptate rasturanri de situatie, va recomand cu caldura Agatha Cristie, Raymond Chandler, Dashiel Hammet sau chiar maestra Rodica-Ojog Brasoveanu. Insa asta tine de specialitatea "literatura" nu de specialitatea "drept".
P.S. Dreptul romanesc este cel mai spectaculos, mai putin monoton si mai interesant de pe planeta. Eu daca ar fi sa dau premii pentru aceasta as pune dreptul romanesc pe un podium inaaaalt inaaalt de tot iar pe restul la picioarele lui. E destul doar sa vedeti ritmul in care se schimba legislatia pentru a va da seama de adevarul spuselor (scriselor) mele. Plictisitor e dreptul anglo-saxon unde de sute de ani nu se schimba mai nimic de esenta. Acolo un avocat poate sa doarma 10 ani si cand se trezeste nu trebuie sa intrebe: Ce mai e nou ma?
Ultima modificare: Joi, 28 August 2008
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Stiu ca pentru un profesionist, rasturnarile de situatii sau cazurile cu impact emotional la publicul profan pot fi lipsite de interes, insa in tara asta sunt multi oameni simplii care nu ar intelege subtilitatea invocarii anumitor exceptii sau alegerea unei anumite cai de atac intr-un proces.
La noi pledoariile sunt pe cale de disparitie, retorica si-a pierdut importanta. Mi-as dori sa avem si noi un sistem anglo-saxon in care judecatorul are un rol mai important, iar curtea cu jurati sa poata fi captivata de o pledoarie interesanta, cum era si la noi pe vremea lui Delavrancea...
Totusi trebuie sa ma multumesc cu dreptul nostru "spectaculos" si sa caut niste cazuri cu impact social, emotionante care sa poata fi urmarite de un cititor profan. Sper sa ma ajutati...
Ultima modificare: Vineri, 29 August 2008
dromihete, utilizator
dromihete a scris:

Stiu ca pentru un profesionist, rasturnarile de situatii sau cazurile cu impact emotional la publicul profan pot fi lipsite de interes, insa in tara asta sunt multi oameni simplii care nu ar intelege subtilitatea invocarii anumitor exceptii sau alegerea unei anumite cai de atac intr-un proces.
La noi pledoariile sunt pe cale de disparitie, retorica si-a pierdut importanta. Mi-as dori sa avem si noi un sistem anglo-saxon in care judecatorul are un rol mai important, iar curtea cu jurati poate fi captivata de o pledoarie interesanta, cum era si la noi pe vremea lui Delavrancea...
Totusi trebuie sa ma multumesc cu dreptul nostru "spectaculos" si sa caut niste cazuri cu impact social, emotionante care sa poata fi urmarite de un cititor profan. Sper sa ma ajutati...
Ceea ce cautati,veti gasi in biblioteci mai cu seama si daca aveti norocul ca acestea sa detina literatura juridica de acest gen, sa va considerati norocos! Succes in demers!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul obligatiilor intre parinti și copii (majori cu handicap ireversibil dobandit la nastere care ii fac inapti de munca) gheyakob gheyakob In art 86 alin 2 se precizeaza obligatia de intretinere intre parinti si copii...etc. Daca un copil cu handicap psihomotor sever, dobandit la nastere, devine ... (vezi toată discuția)
Pledoaria avocatului in contextul actual Andrei Dina Andrei Dina Stimati colegi, as vrea sa stiu si parerile voastre referitor la actul pledoariei in sine. In contextul actual in care judecatorii sunt bombardati cu dosare, ... (vezi toată discuția)
A pune concluzii ContSters87149 ContSters87149 Imi poate explica cineva ce inseamna termenul \" a pune concluzii\"? Ma pregatesc pt. un examen de traducator in domeniul juridic si imi tot bat capul cu ... (vezi toată discuția)