avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data suspendare cim in revisal 5
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data suspendare cim in revisal 5

Buna ziua,as vrea sa stiu si parerea dvs referitor la ce data incetare trecem in cazul suspendarilorEu am incercat pt cineva de ex. cerere cfp 15.08-19.08+decizie suspendare,in revisal daca trec 15.08-19.08 considera ca 19.08 este data cand revine la serviciu,apare interval suspendare 15.08-19.08(19.08-fiind zi suspendata).Am trecut la interval suspendare 15.08-20.08(fiind prima zi lucratoare) si apoi la incetare suspendare 20.08 apare la raport pe salariat interval suspendare 15.08-20.08?este corect sa procedez asa,eu inteleg ca data incetare suspendare e data cand revine la munca!
Cel mai recent răspuns: stefanmilitaru , utilizator 20:53, 25 Octombrie 2011
Daca pe decizia d-stra de suspendare scrie negru pe alb ca perioada suspendarii este de la 15.08 pana la 19.08 atunci in Revisal aceasta perioada o completati.
adica data de incetare suspendare pe care trebuie sa o trecem in revisal este ultima zi suspendata si nu prima zi in care inceteaza suspendarea=prima lucrata ,pentru ca daca la data suspendarii trebuie sa trecem prima zi lucrata programul nu salveaza,trebuie sa trecem data pe care am trecut-o initial ca data sfarsit suspendare
exact.
data sfarsit suspendare si data incetare suspendare este ultima zi in care cim este suspendat,in cazul meu la ambele rubrici va aparea 19.08.(ultima zi cim suspendat,cu toate ca eu inteleg ca data incetare suspendare este prima zi in care lucreaza,dar daca asa e facut programul,multumesc!
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2011
alexandra24, utilizator
Sa presupunem ca am interval suspendare de la 01.04.2011 pana la 30.04.2011 si revine pe 01.06.2011, daca se doreste a se completa data incetarii suspendarii 01.06.2011 apare mesajul de eroare: "Data de sfarsit a suspendarii nu poate fi ulterioara datei incetarii suspendarii Contract Suspendat".
Se impune corectarea intervalul completata initial de suspendare pana la 01.06.2011 cu data incetarii suspendarii, evident si un act aditional la dosarul de personal cu prelungirea suspendarii.
Face aceasta corelatie programul.
La rularea raportului intervalul suspendat va fi: 01.04.2011 - 01.06.2011.

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata de o zi in noul revisal popanaid popanaid Am cativa angajati care au avut numai 1 zi de concediu fara plata. ex: 20 apr. Trec data de inceput suspendare 20.04, data de sfarsit tot 20.04, dar nu ma ... (vezi toată discuția)
Data incetarii suspendarii in revisal iirina_19 iirina_19 Am un contract suspendat in perioada 19.10-18.11(23 zile fara plata) si am trecut in revisal data inceput suspendare=19.10(prima zi de concediu fara plata) si ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare cim alexandra24 alexandra24 Buna ziua,am un salariat care a facut cerere cfp cu data de 31.10 pana la 02.11.,decizia de incetare a suspendarii o voi face cu data de 03.11(prima zi ... (vezi toată discuția)