Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA rambursare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

rambursare tva

o societate in 2010 nu a avut activitate, (dar nu a fost suspendata). in 2011 face transport intracomunitar (cifra de afaceri este in jur de 30.00 eur), si are tva de rambursat. Poate sa solicite rambursaree tva_ului? sau se incadreaza in Noua procedura de rambursare TVA Ordinul ANAF nr. 2017/2011 :

5) Modificarea plafonului prevazut pentru activitatile de export si/sau livrari intracomunitare de bunuri scutite de taxa care permite persoanelor impozabile, altele decat marii contribuabili sau contribuabilii mijlocii, sa beneficieze de regimul special de rambursare pentru exportatori de la min. 75% din rulajul debitor al contului de clienti (4111), dar nu mai putin de echivalentul in lei a 1.000.000 euro (astfel cum este prevazut in prezent), la min. 60% din rulajul debitor al contului de clienti (4111), dar nu mai putin de echivalentul in lei a 500.000 euro.
In ordinul anaf 2017/2011 :
" La capitolul III litera A punctul 1.3 litera b) si litera B punctul 1.2, sintagma "... in procent de minimum 75% din rulajul debitor al contului de clienti (4111), dar nu mai putin de echivalentul in lei a 1.000.000 euro ..." se inlocuieste cu sintagma "... in procent de minimum 60% din rulajul debitor al contului de clienti (4111), dar nu mai putin de echivalentul in lei a 500.000 euro ...". "

In ordinul anaf 2063/2010 (cel care este modificat prin ordin anaf 2017/2011):
cap III, lit A
1.3. În categoria exportatorilor care beneficiază de regimul special privind soluționarea solicitărilor de rambursare se încadrează persoanele impozabile care îndeplinesc, cumulativ,
următoarele condiții:
a) au depus în ultimele 12 luni toate declarațiile fiscale, precum și declarațiile informative 390 (VIES) „Declarația recapitulativă privind lvrările/achizițiile/prestările intracomunitare” și 394 „Declarație informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național” pentru care persoanele impozabile aveau obligația transmiterii către organul fiscal;
b) au desfășurat în anul anterior activități de export, în nume propriu sau în comision, și/sau livrări intracomunitare de bunuri scutite de taxă pe valoarea adăugată, în procent de minimum
75% din rulajul debitor al contului de clienți (4111), dar nu mai puțin de echivalentul în lei a 1.000.000 euro, calculat pe baza cursului valutar de schimb comunicat de Banca Națională a
României valabil la data de 31 decembrie a anului precedent celui în care se aplică regimul special. Condiția privind desfășurarea de activități de export și/sau livrări intracomunitare
de bunuri scutite de taxă pe valoarea adăugată, în procent de minimum 75% din rulajul debitor al contului de clienți (4111), trebuie îndeplinită până la data depunerii cererii pentru
aprobarea regimului special, în condițiile prevăzute la lit. B;"

Dupa cum vedeti ceea ce citati dvoastra este de fapt o conditie pentru ca un exportator sa beneficieze de un regim special de solutionare a cererilor de rambursare tva.

In primul rind dvoastra nu sinteti exportator (in afara comunitatii), ci un prestator intracomunitar.

Puteti cere rambursarea tva, cererea fiindu-va solutionata in regim normal.
Va multumesc. Acelasi lucru am inteles si eu, dar au fost persoane care au spus contrariu.