Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... OUG 34 din 2006 republicata, corelata cu accesarea ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

OUG 34 din 2006 republicata, corelata cu accesarea fondurilor structurale

Buna ziua,

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Cum (si unde anume) este reglementat regimul achizitiilor in OUG 34 din 2006 republicata, pentru o intreprindere mica (sub 50 angajati) care doreste sa acceseze fonduri structurale pe:
Axa Prioritară 1 - Un sistem inovativ şi ecoeficient de producţie

Domeniul major de intervenţie DM1.1 - Investiţii productive şi pregătirea pentru competiţia pe piaţă a întreprinderilor, în special a IMM

Operaţiunea a) Sprijin pentru consolidarea şi modernizarea sectorului productiv prin investiţii tangibile şi intangibile

A2 – Sprijin financiar de până la 1.075.000 lei acordat pentru investiţii pentru întreprinderile mici şi mijlocii

ART. 9 Prezenta ordonanta de urgenta se aplica pentru:
a) atribuirea contractului de achizitie publica, inclusiv a contractului sectorial, in acest din urma caz fiind aplicabile prevederile cap. VIII;
ART. 13 Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica pentru atribuirea contractului de servicii care:
a) are ca obiect cumpararea sau inchirierea, prin orice mijloace financiare, de terenuri, cladiri existente, alte bunuri imobile ori a drepturilor asupra acestora. Atribuirea contractelor de servicii financiare care se incheie, indiferent de forma, in legatura cu contractul de cumparare sau de inchiriere respectiv, se supune prevederilor prezentei ordonante de urgenta;
ART. 14
(1) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica atunci cand contractul de achizitie publica este atribuit ca urmare a:
c) aplicării unei proceduri specifice unor organisme şi instituţii internaţionale.
in completare,procedura de achizitie publica in cadrul POSCCE AP1/DMI 1.1/O111 este reglementat in ghidul solicitantului sau in adendum-urile ulterioare sau in contractul de finantare.
multumesc mult pentru ajutor.