Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Caz Facturare TVA UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Caz Facturare TVA UE

Societate (SRL) din Romania, platitoare TVA (neinscrisa in ROI), comercializeaza diverse produse cu amanuntul.
Ocazional, o societate comerciala din UE (platitoare de TVA si inregistrata ROI) doreste sa achizitioneze cateva produse pentru care solicita (normal) si se elibereaza factura. In acest caz:
1. Il tin la tejghea pana alerg si ma inscriu in ROI ?
2. Ii facturez normal cu TVA ca unui client din Romania, urmand ca la el acasa sa se descurce conform legislatiei fiscale de acolo?

In cazul in care persoana juridica din Romania este neplatitoare de TVA (PFA, II) care este regula in acest caz
1. puteti sa facturati marfa cu tva 24%, pentru a evita amenda, dar nu cred ca clientul dvs. va accepta.
2. va sfatuiesc sa va inscrieti in ROI, sa facturati fara tva si sa raportati livrarea in decl. 390.

in cazul in care PFA sau II neplatitoare de tva din romania doreste sa livreze marfa catre o firma platitoare de tva din UE, va emite o factura exact ca si catre un client obisnuit din romania, fara alte demersuri legale.
Pt a putea fi facturata fara tva, fiind considerata livrare intracomunitara de bunuri, trebuie sa existe dovada ca bunurile au transportate din Romania in alt stat membru.
Art 128, alin 9:
"(9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înţelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de altă persoană în contul acestora."

In cazul in care o soc care are sediul in afara Romaniei cumpara de la un magazin cu amanuntul si solicita factura, aceasta va fi intocmita cu tva de 24%, nefiind indeplinite conditiile pt a putea fi considerata o livrare intracomunitara.

daca totusi marfa paraseste teritoriul romaniei, se poate aplica scutirea de taxa care va fi justificata cu factura si documentul care atesta faptul ca bunurile au fost transportate din romania in alt stat membru ue.
Eu consider ca este foarte riscant ca un magazin cu amanuntul sa emita fact fara tva si sa astepte apoi ca partenerul sau sa-i trimita un exemplar dupa CMR. Aici intervine si inregistrarea in ROI, care trebuie sa fie anterioara vinzarii, despre care vorbea si initiatorul subiectului.

Cumparatorul, stabilit in alt stat membru, poate solicita rambursarea tva platit in Romania cf art 142 2, alin 1, lit a.
t.simona, utilizator
xerxes a scris:

1. puteti sa facturati marfa cu tva 24%, pentru a evita amenda, dar nu cred ca clientul dvs. va accepta.
2. va sfatuiesc sa va inscrieti in ROI, sa facturati fara tva si sa raportati livrarea in decl. 390.

in cazul in care PFA sau II neplatitoare de tva din romania doreste sa livreze marfa catre o firma platitoare de tva din UE, va emite o factura exact ca si catre un client obisnuit din romania, fara alte demersuri legale.

Daca clientul din UE este de acord cu suma totala (inclusiv TVA) iar vanzatorul din Romania nu are intentia de a recupera TVA-ul intr-un fel sau altul sa inteleg ca procedura este simpla: se factureaza normal cu TVA (24%) fara alte explicatii pe factura , da?

Pe de alta parte cumparatorul isi poate deduce si recupera TVA-ul odata ajuns acasa in alt stat UE? presupunand ca aproximativ aceleasi legi fiscale guverneaza pe acest segment in toata UE..?