Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort din motive temeinice
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort din motive temeinice

1. Cat dureaza un astfel de divort?
2. Certificatul medico-legal (14 zile), este mare consumator de bauturi alcoolice, am fost internata 3 zile recent la neurologie pentru urmarile ultimei batai primite, cea pentru care exista si certificatul medico-legal. Sunt acestea suficiente ca "motiv temeinic" ?
3. Nu avem copii si nici bunuri comune.
cezara_pufu, utilizator
daca doriti sa divortati de comun acord, va puteti adresa primariei de domiciliu sau unui notar.
in caz contrar, doar daca dvs. doriti divortul va trebui sa investiti instanta de judecata cu actiunea de divort .
Cred ca era evident in mesaj ca nu e un divort de comun acord...Altceva intrebasem eu. Daca din practica dumneavoastra puteti sa imi dati un raspuns aproximativ referitor la durata pe care se poate intinde si daca motivele expuse sunt suficiente. Problema este ca "domnul" face amenintari, de-asta ma interesa termenul.
Daca sotul violent nu este de acord cu divortul daca va angajati avocat divortul se poate finaliza in doua termene de judecata.
Multumesc mult!