Forum Discuţii juridice Executare silită neplata impozit -succesiune nedezbatuta
Discuție deschisă în Executare silită

neplata impozit -succesiune nedezbatuta

Buna ziua . Vreau sa stiu daca o primarie poate sa emita adresa de poprire catre un tert poprit ( o societate agricola ) pentru a recupera impozitul datorat de catre noi primariei respective . Fac precizarea ca noi incasam anual o suma de bani de la acea societate
Da, poate.
imi puteti spunesi temeiul legal va rog
Temeiul il constituie art.149 din OG nr.92/2003 - Codul de procedura fiscala :

Sunt supuse executarii silite prin poprire orice sume urmăribile reprezentând venituri şi disponibilităţi băneşti în lei şi în valută, titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporale, deţinute şi/sau datorate, cu orice titlu, debitorului de către terţe persoane sau pe care aceştia le vor datora şi/sau deţine în viitor în temeiul unor raporturi juridice existente.

directia de impozite si taxe locale are executori fiscali. Poate si chiar o face bine :)
Imi plac intrebarile astea. Tu stii ca ai sume restante neachitate si acum intrebi in ce temei legal creditorul si le recupereaza....
godot, utilizator
problema este ca eu am sugerat primarului aceasta solutie pentru ca terenul este o mostenire si nu este dezbatuta mostenirea iar verii mei nu vor sa achite impozit ; ma pricep la executare silita pentru ca lucrez in domeniu dar stiu ca institutiile publice nu lucreaza cu codul de procedura civila si cum nu gaseam articolul in codul de procedura fiscala :-/am apelat la forum multumesc de raspuns