Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor

Buna ziua am o intrebare va rog ajutati-ma.
In 1987 dupa moartea socrului ,am fost la notar cu sotia defunctului si cu copii lui-este vorba despre bunuri imobile-care a fost extratabulara.
In certificatul de mostenitor au renuntat la succesiune prin declaratii sotia defunctului si fratele sotului meu.
Intreaga masa succesorala revenind sotului meu.
Vina noastra era ca nu am intabulat proprietatea unde locuim,dar am achitat impozitul in fiecare ani.Intre timp sotul meu a murit in urma cu 5 ani.
Acuma mama sotului meu si fratele sotului meu decedat vrea sa mosteneasca prroprietatea.Intrebarea mea este ca ei are voie sa faca asa ceva???Eu ce pot sa fac???Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Daca defunctul nu a avut copii, vocatie succesorala concreta au sotul supravietuitor (dvs.), parintii aflati in viata (mama sotului dvs.) si colateralii privilegiati (fratele sotului dvs).
Cotele succesorale sunt :
- sotul supravietuitor 1/3 (2/6)
- mama 1/6
- fratele 1/2 (3/6).

Dvs. nu puteti decat sa-i duceti cu vorba timp de 6 luni, pana la implinirea termenului de prescriptie a acceptarii succesiunii, apoi sa invocati ca ati acceptat succesiunea (expres sau tacit), iar ei nu.
Acceptarea expresa se realizeaza printr-o declaratie de acceptare data in fata notarului.
Acceptarea tacita se realizeaza prin administrarea bunurilor succesorale.